Muzyka

Gdzie Polacy słuchają najczęściej muzyki? Darmowy Spotify dopiero na 4. miejscu

GU
Grzegorz Ułan
27

Na portalu I Love Radio trafiłem dziś na wyniki ciekawego badania „Engaging with Music” autorstwa Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), który pokazuje jak i gdzie najczęściej słuchamy muzyki.

W badaniu przepytano aż 43 tys. respondentów w wieku pomiędzy 16 a 64 lata, zamieszkałych w 21 krajach. Według polskiej części badania okazało się, że największy udział w tygodniowym czasie słuchania muzyki ma radio - 26% (zarówno na żywo FM, jak i internetowe rozgłośnie), przy światowej średniej z 21 krajów wynoszącej zaledwie 16%. Jednocześnie aż 79% ankietowanych przyznaje, że słucha radia tylko dla muzyki, z czego 66% przestało by go słuchać bez niej.

Na drugim miejscu znalazło się odsłuchiwanie muzyki z YouTube - 24%. Osobiście, z moich obserwacji w komunikacji miejskiej wynika jednak, że to ten sposób powinien się znaleźć na pierwszym miejscu - w większości osób ze słuchawkami na uszach, na smartfonie z odblokowanym ekranem widziałem uruchomiony właśnie ten serwis. No ale jedna miejscowość w Polsce nie jest reprezentatywna dla ogółu.

Na dalszym miejscu mamy co ciekawe płatne serwisy streamingowe typu Spotify czy Apple Music, a darmowy dostęp do Spotify dopiero na czwartym miejscu. TOP5 zamyka odtwarzanie muzyki z zakupionych nagrań i pobranych plików MP3.

Jak długo słuchamy muzyki w ciągu tygodnia? Prawie przez 23 godziny, co daje niemal dobę z 7 dni, a co przekłada się na odsłuchanie 455 trzyminutowych utworów. Tu również plasujemy się wyżej od średniej światowej o ponad 4,5 godziny.

W Polsce najchętniej słuchana jest muzyka z gatunku pop - 66%, lata 90. - 56%, starsze utwory z lat 80. preferuje 52% badanych, rock - 49%, a dance/elektroniczna/house - 37%.


Badanie przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2021 roku w 21 krajach; wyniki reprezentują opinie 43 tys. respondentów w grupie wiekowej 16-64 lata. W każdym kraju badanie zostało zrealizowane na demograficznie reprezentatywnej próbie.

Źródło: I Love Radio
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu