Telewizja

Gdzie oglądać stare seriale jak Drużyna A, MacGyver czy ALF?

Konrad Kozłowski
Gdzie oglądać stare seriale jak Drużyna A, MacGyver czy ALF?
14

Każdy z nas ma chyba ulubiony serial, a im częściej pytam o to znajomych, tym częściej okazuje się, że wśród wymienianych tytułów padają same klasyki także z lat '90. Ja też pamiętam te, które sam oglądałem jak ALF, Drużyna A czy MacGyver. Czy dzisiaj w ogóle możemy je gdziekolwiek obejrzeć online? Niestety z dostępnością w sieci są problemy.

Zerknięcie na listę stacji, które emitowały na przestrzeni lat każdy z wymienionych i wiele innych seriali, wystarczy, by zrozumieć do jakiego galimatiasu dochodziło kilkadziesiąt lat temu, jeśli chodzi o prawda do dystrybucji. Przykładowego "ALF-a" można było oglądać na TVP 1, TVN7, RTL7 i Polsacie. A ostatnie ślady z ramówek telewizyjnych namierzyłem nawet na ATM Rozrywka. Prawdopodobnie prawa wciąż należą do ATM Grupy, która przede wszystkim zajmuje się produkcją seriali, głównie dla Telewizji Polsat. Szanse na dostępność serialu w internecie? Znikome. Analogiczna sytuacja tyczy się MacGyvera czy Drużyny A i kilku innych klasyków. Na te wciąż można natrafić w telewizji, czasem nawet w zremasterowanej wersji prezentującej się znacznie lepiej na nowoczesnych telewizorach. Tak się stało z Drużyną A, której emisję przerwało TVP.

Stare seriale w internecie

Z czego wynika absencja takich seriali w ofertach serwisów VOD? Prawda jest taka, że wieloma z nich po prostu usługi VOD się nie interesują. Nabycie praw do internetowej dystrybucji to wydatek, a nikt nie będzie ponosić kosztów dla samej satysfakcji. Owszem, zdarzają się wyjątki, takie jak "Przyjaciele" dostępni na Netfliksie czy serie "Stargate" na Showmax, ale takie umowy nie są raczej dziełem przypadku. Budowanie oferty i wizerunku muszą iść w parze. Z jednej strony narzekamy, że nie możemy wrócić do wielu produkcji oglądając je w nowoczesny sposób - czyli kiedy i gdzie chcemy - ale gdy starsze tytuły wypełniają katalogi usług VOD nie brakuje głosów, że "wszyscy już to widziel"  i "wolelibyśmy coś nowego".

Powrót klasyki szansą na dostępność w sieci?

Jak sytuacja wygląda poza naszymi granicami? Spójrzmy na rynek amerykański, na którym wymieniane tytuły powstawały. Do większość z nich prawa posiada Amazon, który konsekwentnie budował swoją ofertę latami. Oczywiście nie jest też tak, że na Amazonie jest wszystko - podobne legendy krążyły i nadal krążą na temat amerykańskiego asortymentu Netfliksa. Ale wiele z seriali, do których sięgniecie pamięcią, znajdzie się na Amazonie w formie cyfrowej, gotowej do odtworzenia w każdej chwili. Za przykład posłuży emitowany w  latach 1986-1990 "ALF", który wróci w nowej odsłonie do telewizji.

Powracając więc do pytania, gdzie można zobaczyć odcinki emitowanych kiedyś seriali, muszę niestety odesłać was ku wydaniom DVD oraz zwykłej telewizji, z której na całe szczęście możemy dziś automatycznie nagrywać całe sezony seriali planując to zaledwie kilkoma kliknięciami. Jeśli cokolwiek zmieni się w kwestii dostępności w sieci klasyków z telewizji lat '80 i '90 będę pierwszym, który o tym wspomni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu