Telewizja

Lubicie najpopularniejszy sport w Polsce? Ekstraklasa doczeka się transmisji w 4K

Konrad Kozłowski
Lubicie najpopularniejszy sport w Polsce? Ekstraklasa doczeka się transmisji w 4K
9

Mamy dobre wieści dla kibiców piłki kopanej nad Wisłą. Od przyszłego roku rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy będą mogły być transmitowane w rozdzielczości 4K. A ja mam tylko nadzieję, że to samo czeka także inne ważne dla Polaków dyscypliny i rozgrywki sportowe.

Zaczynamy przyzwyczajać się do sportu w 4K moi drodzy. Po raz pierwszy w historii mieliśmy okazję zobaczyć calutki mundial w 4K, dzięki TVP i nc+, a wcześniej Canal+ transmitował rozgrywki Premier League i Champions League w ultrawysokiej rozdzielczości. Platforma nc+ podjęła się nawet próby transmisji pierwszego turnieju żużlowego Grand Prix ze Stadionu Narodowego w Warszawie. Niestety, żadne inne zawody ani Ekstraliga nie doczekały się takiej oprawy, lecz dla kibiców futbolu są dobre wieści.

Firma Ekstraklasa Live Park odpowiadająca za produkcję sygnału telewizyjnego meczów Ekstraklasy nabędzie wóz transmisyjny gotowy do nadawania w 4K - w komunikacie czytamy, że Wóz zostanie wyprodukowany przez firmy NEP (USA) oraz Broadcast Solutions GmbH (Niemcy). W ręce polskiej firmy ma prawdopodobnie trafić na w okolicach listopada tego roku, kiedy to zostanie ukończony. Ale wcześniej będzie go można zobaczyć na targach IBC w Amsterdamie.

- Naszą rolą jest nie tylko transmitowanie meczów w najwyższej jakości, ale także nadążanie za trendami rozwojowymi w naszej branży na całym świecie. Standard 4K jest tym co będzie zaspokajało wymagania widzów telewizyjnych także w Polsce. Już dzisiaj duży odsetek odbiorników TV kupowanych w salonach to telewizory z matrycami jakości 4K. A to dopiero początek rewolucji. Nasz nowy wóz będzie w stanie wyprodukować sygnał w jakości 4K o większej niż dotychczas jasności i większej gradacji odcieni. Ta nowa technologia nazywa się HDR (High Dynamic Range) – Leszek Miklas prezes Ekstraklasa Live Park.

Ekstraklasa już wcześniej przeprowadzała testy transmisji w 4K, ale dzięki tym działaniom już od lutego 2019 roku będą one stałym elementem ramówki.

Grafika główna: Ekstraklasa.org, źródło: Ekstrklasa.tv

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu