Felietony

Gdzie jest ta era Post-PC?

Grzegorz Marczak
Gdzie jest ta era Post-PC?
62

Apple jak nawiedzone na swoich konferencjach powtarza frazę Post-Pc, a za nią całe rzesze fanów i serwisów technologicznych. Tymczasem od inauguracji tego wyrażenia minęło już dość sporo czasu a produkty Apple nadal potrzebują PC. Nie wspominając o tym, że iTunes to nadal program na uwaga, uwaga - n...

Apple jak nawiedzone na swoich konferencjach powtarza frazę Post-Pc, a za nią całe rzesze fanów i serwisów technologicznych. Tymczasem od inauguracji tego wyrażenia minęło już dość sporo czasu a produkty Apple nadal potrzebują PC. Nie wspominając o tym, że iTunes to nadal program na uwaga, uwaga - na PC. Nie wspominając już o tym, że w dobie iPada i Post-PC, PC sprzedaje się tak samo jak wcześniej (owszem nie ma dużych przyrostów ale nie ma też dowodów, że to zasługa tabletów).

Oczywiście jestem trochę złośliwy, ale Apple po wczorajszej konferencji się należy - szczególnie za porównywanie sprzedaży Tabletów do sprzedaży komputerów.

Czegoś bowiem na tych wykresach zabrakło

Wzięli sobie teoretycznie największych sprzedawców komputerów ale jakby nie patrzeć zapomnieli, że na tym rynku są też mniejsi ale bardzo znaczący gracze którzy łącznie sprzedają dużo więcej niż każdy z pierwszej piątki. Nie do końca liczą się jednak fakty tylko efekt Post-Pc, a uzyskują go dzięki pokazaniu pierwszej czwórki i nie pokazaniu, że rynek PC jest mocno rozdrobniony i duże znaczenie ma tutaj długi ogon który w poniższej tabelce reprezentowany jest przez grupę "Other".

Można oczywiście powiedzieć, że Apple jako pojedynczy producent porównuje się do największych na rynku PC. Jednak takie wykresy to nie przypadek, szczególnie kiedy chwilę wcześniej mówi się, że Apple to firma Post-Pc. Gdyby bowiem na tym wykresie dodać słupek dwa razy wyższy od Apple to przecież optyka byłaby bardzo zmieniona. Tak samo jak gdyby dodać nieco więcej firm sprzedających PC. Teraz jest taka ładna graficzna sugestia, że po Acerze jest jeszcze kilka firm i to właściwie koniec.

Poza tym nie widać też w statystykach ani w oficjalnych danych tego etapu gdzie PC naprawdę traci wśród konsumentów. Owszem jest stagnacja i spowolnienie - to jednak bardzo dojrzały rynek gdzie takie rzeczy są dość naturalne. No i wszyscy liczący się gracze mocno postawili na Ultrabooki, które według mnie na nowo "rozbujają" kategorię PC.

zdjęcie : theverge.com, dane z Gartnera

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Applepost-pcUltrabooki