Felietony

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta - to nie Samsung, a HTC kupi webOS?

Szymon Barczak
Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta - to nie Samsung, a HTC kupi webOS?
7

Google swoją decyzją o przejęciu działu mobilnego Motoroli popsuło humory gigantom zajmującym się produkowaniem smartfonów z Androidem. Ci więksi zaczęli zastanawiać się nad sposobami na uniezależnienie się od ekosystemu Google'a, który po przejęciu innego producenta telefonów nie jest już partnerem...

Google swoją decyzją o przejęciu działu mobilnego Motoroli popsuło humory gigantom zajmującym się produkowaniem smartfonów z Androidem. Ci więksi zaczęli zastanawiać się nad sposobami na uniezależnienie się od ekosystemu Google'a, który po przejęciu innego producenta telefonów nie jest już partnerem do końca pewnym. Jakiś czas temu w sieci pojawiły się plotki o tym, że Samsung zastanawia się nad przejęciem webOS, by wdrożyć je na swoich urządzeniach i stać się bezpośrednią konkurencją dla Androida, czyli zachować się w taki sam sposób co Google. Koreański producent prawdopodobnie nie podejmie jednak takiego kroku, jeśli już to zainwestuje więcej w Badę, natomiast nowe niusy mówią o tym, że to HTC rozważa przejęcie systemu należącego obecnie do HP.

HTC w przeciwieństwie do Samsunga nie ma żadnej alternatywy. Samsung ma Badę, HTC ma jedynie Windows Phone, ale nie na własność. System Microsoftu może się nie przyjąć, a Google może zacząć grać na nosie. Nic dziwnego zatem, że producent ten szuka innych możliwości. Przejęcie webOS jest jedną z nich. Oczywiście nawet gdyby rzeczywiście HTC kupiło system HP, wciąż miałaby miejsce produkcja smartfonów z Androidem.

Przeniesienie HTC Sense, zarówno jako interfejsu, jak i pakietu usług, zajęłoby gigantowi sporo czasu. Jest to jeden z kluczowych elementów, po których HTC jest rozpoznawane na rynku mobilnym. Pozycja Sense umocniłaby się jeszcze bardziej, gdyby rzeczywiście funkcjonował zarówno pod jednym, jak i drugim systemem.

Na temat samej możliwości zakupu webOS przez HTC pisze dziś OSnews.pl, który to serwis cytuje wypowiedź przewodniczącej zarządu firmy:

Sprawa zakupu mobilnego systemu operacyjnego została przez nas dogłębnie przeanalizowana, jednak nie chcemy podejmować tak ważnej decyzji pod wpływem impulsu(…). Nasza firma jest w stanie wykorzystać dowolny system operacyjny. W przeciwieństwie do konkurencji, jesteśmy w stanie wprowadzić odpowiednie zmiany na drugiej, czy trzeciej warstwie platformy (…). Nasza siła leży w umiejętności zrozumienia systemu operacyjnego, co nie oznacza jednak, że sami musimy takowy stworzyć.

Czy właśnie to chciało osiągnąć HP wznawiając sprzedaż TouchPadów? Myślę, że tak. Z pewnością mogą teraz zacierać ręcę, bo ich system zdobywa na znaczeniu w obliczu tego typu doniesień z rynku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

HTCWebOsSamsungrynek mobilny