Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Ciekawostki

Gdyby ludzie widzieli bezprzewodowe fale, ich świat wyglądałby tak

PW
Paweł Winiarski
10

Mówi się, że czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Żyjemy w rzeczywistości, w której jesteśmy otoczeni wszelkiego rodzaju falami bezprzewodowymi. Czasem zastanawiam się, czy nie jest ich wokół mnie za dużo i czy w jakiś sposób oddziałują na moje ciało. Możliwość ich zobaczenia jest kusząca, ale...

Mówi się, że czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Żyjemy w rzeczywistości, w której jesteśmy otoczeni wszelkiego rodzaju falami bezprzewodowymi. Czasem zastanawiam się, czy nie jest ich wokół mnie za dużo i czy w jakiś sposób oddziałują na moje ciało. Możliwość ich zobaczenia jest kusząca, ale nie chciałbym widzieć ich cały czas.

W oczach duńskiego artysty, Richarda Vijgena, „jesteśmy całkowicie otoczeni niewidzialnymi systemami przewodów z danymi i falami radiowymi z punktów dostępu, wież z nadajnikami i latających nad naszymi głowami satelitów”. Przedstawia tym samym ciekawą aplikację The Architecture of Radio.

https://vimeo.com/136611737

Korzysta ona z różnorodnych źródeł danych i wizualizuje sieci w konkretnej lokacji. W przypadku na przykład satelit, używa systemu lokacji NASA Jet Propulsion Laboratory - Ephemeris. Łapie też sygnały okolicznym wież z nadajnikami, używając map OpenCellID. Wyniki przedstawiane są w interfejsie przypominającym rozszerzoną rzeczywistość, dzięki czemu użytkownik może złapać urządzenie, przespacerować się po pokoju i obejrzeć jakie fale są w pobliżu.

Całość prezentuje się bardzo ciekawie, choć sam twórca nadmienia, że „to raczej teoretyczna symulacja niż faktyczny pomiar całego zakresu widma radiowego”. Vijgen planuje upublicznić swoją aplikację jeszcze w tym roku.

grafika: 1

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ciekawostki