Telekomy

Gdańsk drugim Kraśnikiem? Operatorzy z zakazem instalacji nadajników na dachach szkół

GU
Grzegorz Ułan
9

Rok temu władze miasta Kraśnik wydały rozporządzenie, które wprowadzało zakaz wykorzystanie technologii 5G w mieście i korzystania z WiFi w szkołach. Teraz władze miasta z Gdańska rozesłały pismo, prawdopodobnie do operatorów z zakazem instalacji nadajników na dachach placówek oświatowych.

Pismo to zamieścił na swoim profilu na Twiterze rzecznik UKE, Witold Tomaszewski, który jak zdradził portalowi TELKO.in uzyskał na to zgodę adresatów, ale z zachowaniem ich poufności.

Jednak patrząc po treści pisma, są to z dużym prawdopodobieństwem nasi operatorzy, którzy na mocy tego pisma nie uzyskali zgody na montaż stacji bazowych na dachach placówek oświatowych.

Pod pismem podpisała się Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska - Monika Chabior, a decyzję tę umotywowała tym, iż podjęła ją w trosce o zdrowie uczniów, które może być zagrożone promieniowaniem elektromagnetycznym wytwarzanym przez te nadajniki. W piśmie padł też argument o niejednoznaczności publikowanych badań w zakresie negatywnego wpływu tegoż promieniowania.

Jak słusznie zauważył rzecznik UKE, pomijając szkodliwy wpływ takich decyzji na edukację w tym zakresie, również młodych ludzi, których to chcą chronić władze miasta, z chwilą gdy operatorzy przeniosą swoje nadajniki z dachów budynków szkół w okoliczne miejsca, promieniowanie owo będzie wewnątrz tych budynków wyższe niż w przypadku, gdyby pozostawiono je na ich dachach.

Mam nadzieję, iż tak jak w przypadku Kraśnika, który pod silnym wpływem opinii publicznej wycofał się ze swojego roporządzenia, również władze miasta Gdańsk się opamiętają.

Osobiście polecam w tym celu skorzystanie z niedawno uruchomionego przez polski rząd serwisu, w którym można sprawdzić wyniki pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego (PEM) w każdym miejscu w kraju - SI2PEM. W bazie tej znajduje się 602 tys. rekordów ze stacjami bazowymi naszych operatorów Orange, T-Mobile, Play oraz Plusa, z pewnością też te rozlokowane jeszcze na dachach szkół w Gdańsku oraz w ich okolicach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: