Fragmentacja Linuksa sprawia, że znalezienie dystrybucji właściwej dla danej osoby może stanowić nie lada wyzwanie. Niedawno trafiłem na taką, która powinna przypaść do gustu użytkownikom oczekującym zaawansowanych narzędzi, a także wygody i łatwości obsługi, które zazwyczaj nie idą ze sobą w parze.
Garuda Linux - Arch w wyjątkowych smakach łączących zaawansowane narzędzia i łatwość obsługi.
1. Krótki wstęp
Garuda Linux to dystrybucja nastawiona na wysoką wydajność, bezpieczeństwo, wygodę oraz łatwość obsługi. Jej fundament stanowi Arch Linux wzbogacony o rozmaite środowiska graficzne - każde odpowiednio zmodyfikowane, by wpisywać się w wizję twórców - i przydatne dodatki.
Wśród wspieranych środowisk są:
- KDE,
- GNOME,
- Xfce,
- Cinnamon,
- MATE,
- LXQt-kwin,
- Deepin,
- Wayfire,
- BSPWM,
- i3wm.
2. Proces instalacji i pierwsza konfiguracja
Dystrybucje oparte na jądrze Linux - a zwłaszcza Arch - uchodzą za systemy mało przystępne dla osób niezainteresowanych technologią, jednak Garuda to jeden z licznych przykładów przeczących tej tezie, co widać już na etapie instalacji - ta jest prosta, zrozumiała i prowadzi użytkownika kroczek po kroczku.
Pierwszy jest wybór języka.
Następnie użytkownik jest proszony o ustawienie regionu oraz strefy czasowej.
Kolejny jest układ klawiatury wzbogacony o podgląd danego układu klawiszy.
Później przychodzi czas na wybranie partycji dyskowej dla systemu operacyjnego. Garuda Linux może zostać zainstalowany obok innego systemu lub jako główny system operacyjny. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszą opcję, to bez trudu podzielimy i sformatujemy partycje dyskowe z poziomu instalatora.
Po tym tworzymy konto użytkownika i możemy przejść do ostatniego kroku - podsumowania.
3. Siedem powodów, dlaczego Garuda Linux to dobry wybór
1) Łatwy dostęp do narzędzi administracyjnych
Po uruchomieniu systemu wyświetlany jest panel powitalny gromadzący w jednym miejscu wiele przydatnych narzędzi, jak:
- Garuda Assistant
Zestaw narzędzi upraszczający skomplikowane czynności administracyjne do zaledwie kilku kliknięć. Od sprawdzenia dostępności aktualizacji i reinstalacji pakietów, przez wsparcie dla ekranów HiDPI i usług DNS, po zaawansowane opcje systemowe.
- Garuda Settings Manager
Settings Manager zapewnia szybki dostęp do ustawień systemowych, jak: wybór jądra systemowego, zmiana pakietów językowych, czy aktualizacja sterowników.
- Garuda Gamer
Garuda Gamer ułatwi życie nie jednego gracza, upraszczając proces wyszukiwania i instalacji kolejnych programów powiązanych z grami do zaledwie kilku kliknięć.
- Garuda Network Assistant
Panel zawierający różne ustawienia i informacje powiązane z modułami Wi-Fi, Bluetooth, czy lokalizacją GPS, w tym możliwość instalacji/aktualizacji sterowników komponentów Wi-Fi.
- Garuda Boot Options
Zestaw narzędzi do konfiguracji rozruchu systemu - od podstawowych ustawień (domyślny system), przez personalizację wyglądu (tło menu GRUB-a), po zaawansowane opcje (jak Disable CPU vulnerability mitigations).
- Garuda Boot Repair
2) Nowoczesny wygląd i zróżnicowane środowiska graficzne
System wspiera liczne środowiska graficzne, jednak każde z nich zostało zmodyfikowane zgodnie z wizją twórców. Przykładowo Gnome wykazuje liczne nawiązania do macOS-a, których na próżno szukać w "czystym" Gnome.
3) Garuda Linux jest przyjazny graczom
Bogata biblioteka gier od lat stanowi niezaprzeczalną siłę Windowsa, jednak Garuda Linux stara się nie pozostawać w tyle - system pozwala na zainstalowanie platformy Steam, korzystanie z emulatorów gier napisanych dla systemu Windows, narzędzi dla graczy (np. Mumble, czy OBS-Studio), a także na emulację gier z innych konsol i handheldów.
4) Automatyczne migawki
Migawki to wygodny sposób na przywrócenie systemu do poprzedniego stanu w razie w. Dzięki wykorzystaniu systemu plików BTRFS zintegrowanego z programem Timeshift migawki są tworzone automatycznie przed każdą aktualizacją lub wg wybranego przez użytkownika harmonogramu.
5) Zawsze na czasie
Garuda Linux otrzymuje aktualizacje na bieżąco (ang. rolling release), co gwarantuje dostęp do najświeższych wersji jądra, pakietów i oprogramowania.
6) Graficzne interfejsy zamiast Terminala
W obrębie systemu widoczne jest nastawienie na interfejsy graficzne mające ograniczyć potrzebę sięgania po terminal, co z pewnością docenią osoby niezaznajomione z tym narzędziem. W sam raz dla osób szukających zaawansowanego, a jednocześnie wygodnego systemu operacyjnego.
7) Bliski czystego Arch Linuksa
Domyślnym źródłem oprogramowania jest repozytorium Arch Linuksa z paczkami AUR (oznaczone jako 'community') wzbogacone o dodatkowe repozytorium (oznaczone jako 'extra').
4. Trzy powody, dlaczego Garuda Linux może nie być dla Ciebie
1. Nie każde środowisko jest stabilne
Garuda Linux przyciąga szerokim wachlarzem dostępnych środowisk graficznych, jednak różnią się one w kwestii stabilności i bezproblemowości. Osobiście przetestowałem wersje ze środowiskiem Deepin, UKUI oraz Gnome, przy czym ta pierwsza sprawiała wiele problemów, np.
- nie działał moduł Wi-Fi,
- występowały problemy z wyświetlaniem elementów interfejsu,
- nie dało się wyłączyć urządzenia (pomagało dopiero ręczne wpisanie odpowiedniej komendy w Terminalu).
2. Modyfikacje, których nie da się usunąć
Część programów - podobnie jak system operacyjny i środowiska graficzne - została poddana pewnym zmianom, np. Firefox ma domyślnie zainstalowane rozszerzenia, których nie można odinstalować. Widoczne są również zmiany w ustawieniach przeglądarki, gdzie wyłączono wysyłanie danych analitycznych na serwery Mozilli.
3. Dużo zbędnych programów
System zawiera 60 preinstalowanych programów, które mogą być zupełnie zbyteczne dla użytkownika, np. HP Device Manager, czy kilka programów do obsługi terminalu (Gnome Terminal i Alacritty).
Podsumowując
Garuda Linux to dystrybucja skierowana do różnych grup odbiorców, jednak powinna spisać się zwłaszcza u osób obytych z technologią, które cenią sobie rozbudowane możliwości oraz łatwość obsługi. System jest mało zasobożerny, a wersja ze środowiskiem Gnome - które uchodzi za stosunkowo wymagające - działa sprawnie i bezproblemowo nawet na leciwym sprzęcie z mało wydajnymi podzespołami i wolnym dyskiem HDD (sam testowałem tę dystrybucję na słabiutkim laptopie z 2010 roku, gdzie nawet korzystanie z Windowsa 7 wymaga niemałej cierpliwości).
System można pobrać pod tym adresem.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu