Komunikatory

Reaktywacja Gadu Gadu? Sare chce kupić polski komunikator

Grzegorz Marczak
34

Gadu Gadu nasz największy i najlepszych komunikator lata świetności ma już dawno za sobą, ale nadal jak widać stanowi wartość za którą giełdowa spółka jest w stanie zapłacić ponad 2 miliony złotych.

Jak czytam na Business Insider Sare podpisało list intencyjny z Xevin Consulting (obecnym właścicielem GG). Sare chce przejąć za 2,4 miliona złotych sprzęt, komunikator, domenę gg.pl oraz gadu-gady.pl oraz wszelkie prawa do znaków oraz logotypów.

Po co Sare GG? Wbrew pozorom to może być dla nich bardzo dobra i relatywnie tania inwestycja. Sare specjalizuje się w e-mail markeitngu, marketing automation, kampaniach SMS itp. Komunikator z bazą użytkowników i gotową do wykorzystania technologią można rozwinąć w wielu kierunkach, na przykład jako narzędzie biznesowe, wsparcie działań marketingowych itp.

“Byliśmy pozytywnie zaskoczeni statystykami dotyczącymi komunikatora. Wystarczy spojrzeć na publicznie dostępne dane o liczbie zainstalowanych aplikacji mobile, liczbie aktywnych użytkowników, jaki i nowych rejestracji. Obecnie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby deklarować szczegóły planowanych projektów na bazie GG. Mogę jednak zapewnić, że intensywnie analizujemy różne warianty i jesteśmy nastawieni bardzo optymistycznie - powiedział Tomasz Kusy, dyrektor działu programowania Sare.”

Jeśli Sare ma pomysł na Gadu Gadu to może się okazać, że za 2,4 miliona złotych zrobili na tej transakcji naprawdę dobry interes (sama aplikacja w Android Play ma między 5 a 10 milionów pobrań - nawet jeśli większość już nie korzysta z samej aplikacji to nadal jest to olbrzymia baza użytkowników).

To przejęcie ma dla nas kluczowe znaczenie ekonomiczne - zaspokojenie naszej potrzeby biznesowej, jaką jest konieczność zainwestowania posiadanych wolnych środków finansowych i zapewnienie tym samym zakładanej dynamiki wzrostu EBITDA w kolejnych latach realizacji strategii biznesowej. Ale nie tylko. Idealnym rozwiązaniem byłoby rozwinięcie GG jako nowoczesnego, spełniającego obecne oczekiwania użytkowników narzędzia komunikacji, które z jednej strony zapewni nam zadowalającą stopę zwrotu, a z drugiej satysfakcję użytkowników - komentuje Krzysztof Zawadzki, członek zarządu i dyrektor finansowy Sare.

Mam bardzo dużo sentymentu do naszego polskiego komunikatora Gadu Gadu, każdy chyba w pewnym okresie swojego życia używał go jako głównego narzędzia do komunikacji ze znajomymi. Dziś rolę tę przejął dominujący w polsce messanger. Ani Gadu Gadu ani Nasza Klasa nie mieli szans na to aby obronić się przed amerykańskim giantem. Mimo to doceniam ich wkład w rozwój internetu w Polsce.

Trzymam kciuku za Sare, nawet jeśli GG nie będzie rozwijane dalej w obecnej formie, fajnie jeśli ta usługa przeżyje i nadal będzie działać.

Ps. Warto przypomnieć, że Xevin przejął GG w 2015 roku. Kwota, jaką Xevin Investments przeznaczyło na zakup komunikatora GG jest wielką tajemnicą. Kiedyś wyceniany na setki milionów złotych został podobno sprzedany za 4 miliony, inni plotkują o milionie złotych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

gadu gadu