Chromebook

Chrome OS, Android i Linux w jednym na zwykłym laptopie

Grzegorz Ułan
Chrome OS, Android i Linux w jednym na zwykłym laptopie
Reklama

Jak wiemy, Chrome OS umożliwia aktywację Androida tylko na wybranych Chromebookach, a samego Linuksa tylko na certyfikowanych komputerach przy pomocy systemu Chrome OS Flex. Ostatnio trafiłem jednak na rozwiązanie w postaci systemu FydeOS, który pozwala na korzystanie z tych trzech systemów na zwykłym PC czy laptopie.

Na początku zaznaczę, iż FydeOS to dzieło chińskich developerów, ale już przy uruchamianiu systemu w wersji LiveUSB czy instalacji na dysku możemy zdecydować czy wybieramy synchronizację danych przez serwery Google czy FydeOS. Poza tym to otwarty projekt, możecie go podejrzeć na GitHub.

Reklama

Środowisko testowe to Sufrace Pro 4. Zainstalowałem obraz systemu FydeOS na pendrive, co ważne to szybkie urządzenie (Samsung USB 3.1 Flash Drive FIT Plus), więc moje wrażenia z korzystania z FydeOS mogą być inne niż w przypadku instalacji na zwykłym kluczu USB.

A te są jak najbardziej pozytywne. Przede wszystkim sam system FydeOS (Chromium OS) działa błyskawicznie. Mam tu na myśli uruchamianie programów czy przeglądarki i korzystanie z niej (płynne otwieranie stron, przewijanie, odświeżanie itp.), nawet z kilkunastoma otwartymi zakładkami.

Dla przykładu podam jak to wygląda w przypadku przeglądarki Chrome na Windows 11 na tym sprzęcie. Zwykle korzystam z trzech przypiętych zakładek na stałe i co jakiś czas Chrome je usypia i gdy wracam do nich po jakimś czasie są one automatycznie odświeżane, co potrafi być irytujące. W FydeOS to się nie wydarza, zasoby są na tyle wystarczające, że żadna zakładka nie jest usypiana (wiem, że w przeglądarce Chrome można ręcznie wyłączyć to usypianie, ale nie o to tu chodzi).

Uruchamianie systemu FydeOS trwa dosłownie kilka sekund od zera, a wybudzanie po zamknięciu klapy błyskawicznie - dosłownie. Tak więc, jeśli zainstalujecie FydeOS na fizycznym dysku (zwłaszcza SSD) na Waszym laptopie na porównywalnym sprzęcie (od i3 wzwyż) myślę, że nie będziecie narzekać na ten aspekt.

Jaką wersję FydeOS wybrać? Twórcy systemu zdecydowali się na udostępnienie trzech opcji. Dla komputerów z Intelem od i3 wzwyż oraz z procesorami AMD - to wersja darmowa - pobierzecie je pod tym adresem.
Druga opcja to instalacja na wirtualnej maszynie, a trzecia już płatna (po 90 dniach) dedykowana dla konkretnych urządzeń - głównie Surface od Microsoft. Czym różnią się od bezpłatnej? W zasadzie tylko obsługą gestów i dotyku na ekranie.

Aktywacja Androida i Google Play

W bezpłatnej wersji możecie aktywować bez problemu Androida i Google Play (konfiguracja odbywa się poprzez jeden klik we wbudowanych aplikacjach Android i Open GApps).

Reklama
Aplikacje uruchamiają się i działają równie szybko, co te wbudowane w FydeOS (Chromium OS). Problem nieznacznego spowolnienia pojawia się, gdy chcemy aktywować i korzystać z aplikacji dedykowanych na Linux - zaznaczamy jednak ponownie, że mowa o moich wrażeniach z korzystania z obrazu systemu na pendrive.

Aktywacja Linux

Aktywacja instalacji programów na system Linux dostępna jest w ustawieniach FydeOS: Ustawienia - Zaawansowane - Deweloperzy - Środowisko programistyczne Linuksa. Opcja ta domyślnie zajmuje 10 GB na dysku, ale można jej wielkość zmienić.

Reklama
Po włączeniu środowiska uruchamiamy terminal i wpisujemy te komendy:
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y gnome-keyring
Przyda się również zmiana języka na polski w pliku locale - tak jak na zrzucie powyżej. Domyślnie ustawione jest kodowanie angielskie i przy kopiowaniu na przykład z edytora tekstu w Linuksie do draftu WP na Chrome brakuje polskich znaków, wychodzą tzw. krzaki. Problem rozwiązuje podmiana kodowania na polskie:
Edytujemy plik (:i):
sudo vim /etc/default/locale
Wklejamy i zapisujemy plik (:wq):
LANG=pl_PL.UTF-8
LC_CTYPE="pl_PL.UTF-8"
LC_NUMERIC="pl_PL.UTF-8"
LC_TIME="pl_PL.UTF-8"
LC_COLLATE="pl_PL.UTF-8"
LC_MONETARY="pl_PL.UTF-8"
LC_MESSAGES="pl_PL.UTF-8"
LC_PAPER="pl_PL.UTF-8"
LC_NAME="pl_PL.UTF-8"
LC_ADDRESS="pl_PL.UTF-8"
LC_TELEPHONE="pl_PL.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="pl_PL.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="pl_PL.UTF-8"
LC_ALL=
Po wszystkim, możemy już instalować dowolną aplikację z rozszerzeniem .deb dwuklikiem i korzystać z niej w FydeOS. Przy czym u mnie, system nieznacznie zwolnił po aktywacji Linuksa, zwłaszcza podczas uruchamiania tych aplikacji. Niemniej sam FydeOS (Chromium OS) i Android wraz z aplikacjami mobilnymi działa wyśmienicie, a środowisko Linuksa nie uruchamia się automatycznie wraz ze startem systemu. Poza tym jak wspominałem, instalacja na fizycznym dysku może rozwiązać ten problem spowolnienia. Co jeszcze warte wspomnienia - w przeciwieństwie do Chrome OS Flex, FydeOS nie wspiera jeszcze trybu ciemnego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama