Gry

Fuze Code Studio pozwoli dzieciom tworzyć gry na Nintendo Switch

AJ
Artur Janczak
5

Od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się różne inicjatywy mające na celu naukę programowania. Pomysłów na tego typu przedsięwzięcia jest już naprawdę sporo i cieszy fakt, że powstają kolejne. Wiele z nich jest skierowana do najmłodszych i najczęściej łączy przyjemne z pożytecznym. Firma FUZE Technologies pracuje obecnie nad Fuze Code Studio pod konsolę Nintendo Switch, aby pomóc dzieciom nauczyć się tworzyć gry na tę platformę. Wszystko za sprawą ich języka Fuze BASIC.

Nauka programowania dla każdego

Wspomniany język programowania jest obecnie używany przez wiele szkół na całym świecie. Twórcom bardzo zależy na tym, aby dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Obecnie można go używać do tworzenia oprogramowania dla urządzeń z Windows 10, Raspberry Pi i wielu innych. Najprościej można go nazwać "wstępem do bardziej zaawansowanego kodowania". Wszystko dlatego, że ucząc się go, dane osoby będą miały o wiele łatwiej, aby później się przesiąść, chociażby na Pythona. Zresztą wystarczy spojrzeć na składnię poniżej. Od razu można dostrzec pewne podobieństwa.

Trzeba przyznać, że Fuze BASIC wydaje się naprawdę przyjemny. Kierowany jest nie tylko do dzieci, ale również do tych, którzy do tej pory nie mieli styczności z programowaniem. Nie jest wymagana żadna wiedza, aby rozpocząć swoją przygodę, a nigdy nie ma złego momentu na zainteresowanie się tym tematem. Natomiast nie przypuszczałbym, że coś takiego zostanie zaimplementowane do sprzętu dla graczy. Wiem, że były do tej pory już pewne próby, ale chyba nic nie okazało się wielkim sukcesem. Gdzie w tym wszystkim jest Nintendo Switch?

Dzieci będę mogło tworzyć gry na Switcha

FUZE Technologies chce jeszcze bardziej rozszerzyć zakres swoich działań, dlatego też planują w przyszłym roku wydać Fuze Code Studio skierowane do posiadaczy nowej konsoli wielkiego N. Użytkownicy dostaną do dyspozycji ciekawe narzędzie do tworzenia aplikacji 2D i 3D, z pełnym wsparciem Joy Conów, biblioteką grafik, utworów audio i wiele więcej. Oprogramowanie będzie wspierać obsługę klawiatury USB, więc nie trzeba będzie pisać całego kodu za pomocą ekranu dotykowego, choć ta opcja także będzie dostępna. Oczywiście, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby dane elementy graficzne, czy muzykę zrobić w pełni samemu, ale nie wyjaśniono, jak to się będzie dokładnie odbywać. Premiera została ustalona na drugi kwartał 2018. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć prostą wariację programu paint z obsługą ekranu dotykowego. Całość napisana w Fuze BASIC.

W taki oto sposób każdy będzie mógł stworzyć swój program lub grę na Nintendo Switch. Muszę przyznać, że to bardzo ciekawy ruch ze strony japońskiej firmy. Nawet jestem nieco zdziwiony, że taka idea im pasuje, ale może w ten sposób będą mieli pełną kontrolę nad sceną homebrew. FUZE Technologies dostarcza narzędzia i potrzebne zasoby, Nintendo może wszystko nadzorować, a jednocześnie pomoże dzieciom w nauce programowania. Wilk syty i owca cała. Oczywiście, dopiero po udostępnieniu Fuze Code Studio będziemy mieli pewność, czy taki pomysł faktycznie wypali. Trzymam mocno kciuki za ten projekt, bo potencjał jest duży. Dobrze by też było, gdyby wraz z premierą oprogramowania pojawiła się sensowna klawiatura pod omawianą konsolę, bo propozycja firmy HORI wydaje się niezbyt trafionym pomysłem.

Więcej informacji na temat Fuze BASIC znajdziecie po tym adresem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu