Mobile

Fragmentacja Androida to nic w porównaniu z Windows 10 Mobile [komentarz]

Jakub Szczęsny
Fragmentacja Androida to nic w porównaniu z Windows 10 Mobile [komentarz]
61

Fragmentacja Androida wynika z uniwersalności oprogramowania komórkowego Google i z tym nikt nie dyskutuje. Są pomysły, by ten proces usprawnić, ale pewnych rzeczy jeszcze długo nie będzie dało się przeskoczyć. Windows 10 Mobile natomiast, którego najnowszą wersją jest Creators Update żegna się z kolejną porcją urządzeń i na powierzchni utrzymuje się obecnie jedynie 13 słuchawek. Koniec jest bliski.

Wśród uprawionych do aktualizacji urządzeń znalazły się sprzęty:

HP Elite x3
Microsoft Lumia 550
Microsoft Lumia 640/640XL
Microsoft Lumia 650
Microsoft Lumia 950/950 XL
Alcatel IDOL 4S
Alcatel OneTouch Fierce XL
SoftBank 503LV
VAIO Phone Biz
MouseComputer MADOSMA Q601
Trinity NuAns NEO

Mamy zatem do czynienia z jedynie 13 słuchawkami. Dodatkowo, nie są to modele, które cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem użytkowników (no, może poza modelem 640 i wariantem XL - swoją drogą to ostatni naprawdę dobrze wyważony telefon Microsoftu). Aktualizacja już wystartowała - ma być rozsyłana falami na różnych rynkach, a wpływ na datę otrzymania prawa do jej pobrania ma również to, od jakiego producenta pochodzi sprzęt. Urządzeń, które prawo do uaktualnienia jest niewiele. A ile osób aktualizację zainstaluje? No, właśnie. Windows 10 Mobile od pierwszej wersji pokazał, że mało osób zawraca sobie głowę "jakimiś tam" uaktualnieniami...

Wychodzi na to, że żegnamy się z niektórymi dobrymi telefonami z Windows 10 Mobile na pokładzie. Lumie 830, czy 1520 to w dalszym ciągu bardzo ciekawe urządzenia, choć ich premiera miała miejsce już dobre kilka lat temu. Nie zmienia to faktu, że oporni fani platformy Microsoftu w dalszym ciągu nie widzą potrzeby, by przenieść się na inne oprogramowanie komórkowe. Choć i to jest nieuchronne, bo deweloperzy już nie tylko pomijają Windows 10 Mobile / Windows Phone, ale i platformę porzucają. Nic dziwnego.

Z jednej strony nie ma się czemu dziwić - projekt Windows 10 Mobile prawdopodobnie jest w fazie jego wygaszania (choć niewykluczone, że nastąpi ostatnia ofensywa w postaci wypuszczenia specjalnej wersji Samsunga Galaxy S8 - Ativ S8). Microsoft nie zrobił dobrego interesu na zakupie działu mobilnego Nokii. Za to druga strona transakcji może pochwalić się już pewnymi sukcesami po wygaśnięciu umowy z Redmond, która zakazywała produkowania m. in. telefonów komórkowych pod brandem "Nokia".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu