Firefox

Firefox 63 z poprawkami bezpieczeństwa i nowymi funkcjami. Tryb PiP na Androida już dostępny

Piotr Kurek
0

Nowa wersja przeglądarki Firefox oznaczona numerkiem 63 już dostępna. Co tym razem przygotowali dla nas twórcy?

Nowy Firefox kładzie nacisk na bezpieczeństwo. Tym razem postawiono na mechanizmy blokujące elementy śledzące użytkowników. Aplikacja pozwala na dostosowanie preferencji według własnych potrzeb — blokowanie ciasteczek firm trzecich lub całkowite odrzucenie elementów śledzących, z możliwością dodania zaufanych stron. Nie zapomniano także o poprawie wydajności przeglądarki. Zastosowanie nowej architektury Clang ma wpłynąć pozytywnie na działanie Firefoxa. Dodano także nowe okno potwierdzające zamknięcie aplikacji z otwartymi wieloma oknami i kartami.

Zobacz też: Firefox 62 przynosi łatwą ochronę przed śledzeniem i szereg usprawnień

W zależności od systemu operacyjnego, programiści z Mozilli przygotowali różne nowinki w najnowszej odsłonie przeglądarki. Firefox na Windowsa 10 doczekał się automatycznej zmiany stylu graficznego w zależności od motywu systemu, z jakiego korzystamy — ciemnego, czy jasnego. Właściciele MacBooków powinni zauważyć, że dzięki nowemu Firefoxowi, przełączanie się między kartami jest znacznie szybsze, a cała aplikacja działa płynniej.

Firefox 63 w wersji na Androida z funkcją, na którą czekaliśmy bardzo długo

Nowa odsłona przeglądarki Firefox trafia także do posiadaczy urządzeń z systemem Android, jednak z najciekawszych funkcji skorzystają tylko nieliczni. Firefox 63 pozwala na wyświetlanie plików wideo w trybie PiP — obraz w obrazie. Na ekranie głównym telefonu lub tabletu pojawia się małe okno z obrazem wideo, a my w tym czasie możemy korzystać z innych aplikacji. Rozwiązanie to ma tylko jeden problem — ograniczone jest wyłącznie do urządzeń z zainstalowanym systemem Android Oreo lub nowszym. Pozostali będą niestety zawiedzeni. Nowy Firefox mobilny to także nowe powiadomienia i narzędzia dostępne z paska powiadomień — to łatwiejsze zarządzanie pobranymi plikami, czy kontrolkami odpowiedzialnymi za odtwarzanie multimediów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu