Firefox

Firefox 62 przynosi łatwą ochronę przed śledzeniem i szereg usprawnień

Kamil Świtalski
Firefox 62 przynosi łatwą ochronę przed śledzeniem i szereg usprawnień
4

Nowa wersja przeglądarki Firefox oznaczona numerkiem 62 już dostępna. Co tym razem przygotowali dla nas twórcy?

Firefox 62: Jedno kliknięcie by wyłączyć skrypty śledzące

Prawdopodobnie najważniejszą zmianą w nowej wersji Firefoxa jest banalnie proste włączanie ochrony przed skryptami śledzącymi. Tuż przy pasku pola adresu dostępna jest nowa ikonka, otwierające menu które pozwala włączyć ochronę przed śledzeniem. Chodzi tutaj o dostęp skryptów identyfikujących użytkowników i pozwalających tym samym na lepsze dostosowywanie reklam. Warto mieć na uwadze, że w opcjach możemy stworzyć listę zablokowanych stron lub... wręcz przeciwnie: wyjątków, które mają potwierdzać regułę.

Firefox 62: co nowego?

Łatwa ochrona przed skryptami śledzącymi to prawdopodobnie dla większości najważniejsza z nowości, które oferuje nowy Firefox. Ale na tym jeszcze nie koniec: wersje desktopowe dorobiły się wsparcia dla Variable Fonts, a także obsługi funkcji CSS Shapes. Na stronie startowej przeglądarki mogą znaleźć się teraz nawet cztery rzędy skrótów m.in. do najczęściej odwiedzanych stron. Warto jednak nadmienić, że nowa wersja zawitała nie tylko na komputery, ale także urządzenia mobilne. Wszyscy korzystający z przeglądarki Firefox na smartfonach i tabletach z Androidem mogą liczyć na bardziej płynne przewijanie, a także szybsze wczytywanie stron przy połączeniach WiFi. Wersja dla iOS zaś doczekała się nowego, ciemnego, motywu oraz usprawnień pozwalających łatwiej poruszać się po przeglądarce — w tym m.in. zmieniać kolejność otwartych kart, filtrować je czy łatwo przeszukiwać.

Chociaż Firefox czasy największej popularności ma już prawdopodobnie za sobą, to trzeba przyznać, że nowa wersja serwuje zestaw bardzo przyjemnych nowości i usprawnień, z których wszyscy dotychczasowi użytkownicy będą zadowoleni. Czy pozwolą one przyciągnąć całą resztę? Szczerze wątpię, ale aktualizacja już na was czeka — dostępna jest zarówno na oficjalnej stronie projektu, w przeglądarce, jak i App Store oraz Google Play!

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu