Przeglądarki internetowe

Firefox 54 szybszy i zużywa mniej pamięci. To największa zmiana w kodzie przeglądarki

Konrad Kozłowski
Firefox 54 szybszy i zużywa mniej pamięci. To największa zmiana w kodzie przeglądarki
17

Trwające od 4 lat prace mają się ku finałowi. Wieloprocesowość - zapewniająca szybsze rekacje przeglądarki oraz wyższą wydajność - trafia do szerszej grupy użytkowników Firefoksa. Aż trudno uwierzyć, że projekt ruszył aż w 2013 roku.

Jego nazwa, to Electrolysis i po raz pierwszy w ręce użytkowników dotarł w wersji Nighlt przeglądarki Firefox w listopadzie 2014 roku. Od tamtej pory mijały kolejne miesiące i dopiero w Firefox 48 w 2016 roku zaledwie 1% użytkowników przeglądarki Mozilli dysponowało możliwością wykorzystania wieloprocesowości. W kolejnej wersji, oznaczonej numerkiem 49, udało się wprowadzić kompatybilność z dość wąską grupą wybranych dodatków.

Wieloprocesowość w Firefox

Choć teraz udostępniana jest już wersja Firefox 54, to wbrew pierwszym rewelacjom, nowość nadal nie dotarła do wszystkich użytkowników. Jak wynika z wypowiedzi rzecznika Mozilli (w rozmowie z VentureBeat), w chwili obecnej mówimy jedynie o połowie użytkowników korzystających z nowej funkcji. Celem jest osiągnięcie 100% jeszcze w tym roku, ale prawdę mówiąc ciężko mi jest w to uwierzyć.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sprawdzić czy wieloprocesowość jest uruchomiona na Waszej maszynie. Wystarczy, że odwiedzicie adres about:support i znajdziecie linijkę o treści: "1/1 (Enabled by deafault)". Liczba użytkowników, u których zawita noość ma wzrosnąć znacząco w ciągu nadchodzących miesięcy - wiele zależy od kompatybilności z dodatkami dla przeglądarki.

Czym jest wieloprocesowość?

Dzięki wieloprocesowości, przeglądarka może pracować niezależnie w każdej z kart i każdym z okien. Skomplikowane i wymagające strony nie mają wtedy wpływu na działanie pozostałych - wszystko wynika z leszego wykorzystania sprzętu, którym dysponujemy.

Mozilla przeprowadziła nawet testy mające ukazać nam, co daje wprowadzenie tak dużej zmiany. Na trzech platformach - Windows 10, macOS 10 i Ubuntu 16 - sprawdzono jak wygląda zużycie pamięci w porównaniu do innych przeglądarek:

Aktualizacji doczekała się teraz także wersja Firefoksa na Androida. Z tych interesujących nas poprawek warto wymienić poprawienie odtwarzania plików audio oraz wideo w przeglądarce oraz usprawnienie procesu synchronizacji zakładek.

Zupełnie nowy Firefox nadchodzi

Na tym Mozilla nie poprzestaje. Ogłoszone zostały też plany zbudowania zupełnie nowego silnika - Project Quantum - mającego wykorzystać wszystkie zalety nowoczesnego sprzętu. Ma do tego dojść już pod koniec tego roku i to nie tylko na komputerach, ale również urządzeniach mobilnych. Firefox miałby pozostać najszybszą i najwydajniejszą przeglądarką na wszystkich platformach.

Źródło: Ghacks

A przecież pod koniec roku mamy ujrzeć także zupełnie nowy interfejs Firefoksa w wersji 57 znany pod nazwą Photon. To będzie ciekawa końcówka 2017.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu