Startups

FindAir najlepszym startupem medycznym w naszej części Europy!

Jan Rybczyński
FindAir najlepszym startupem medycznym w naszej części Europy!
Reklama

Poznaliśmy zwycięzcę, oraz dwóch finalistów konkursu Digital Healthcare Hackathon, rozstrzygniętego na infoShare w Gdańsku

Niedawno pisałem o startupach, które zwróciły moja uwagę, jako najciekawsze wśród biorących udział w infoShare, a teraz poznaliśmy już zwycięzcę konkursu Digital Healthcare Hackathon. Projektem, który został wybrany podczas infoShare 2017, jako najciekawszy startup medyczny w regionie Europy Środkowej i Wschodniej przez 9 międzynarodowych ekspertów okazał się FindAir - urządzenie i aplikacja mająca za cel pomagać astmatykom.

Reklama

FindAir składa się z aplikacji instalowanej na smartfonie, oraz specjalnego urządzenia, zakładanego na  butelkę z lekiem. Oba elementy pozwalają na znacznie lepszą kontrolę stosowania leku i występowania ataków astmy. Urządzenie zbiera informacje o ilości użyć leku i przesyła je do aplikacji. Po pierwsze pozwala to monitorować ile dawek zostało wykorzystanych, a ile jeszcze zostało. Po drugie zbiera informacje o kontekście użycia leku. W efekcie w aplikacji znajdziemy miejsce użycia, a także informacje o tym, jakie w tym czasie i w tym rejonie było stężenie PM10 i PM2,5. Dodatkowo w programie znajduje się kalendarz pyleń. Łącząc ze sobą te wszystkie dane można łatwiej przewidywać kiedy i gdzie można spodziewać się ataku astmy, przed którym aplikacja będzie ostrzegać.


Zebrane dane będzie można przedstawić na kontrolnej wizycie u lekarza, w postaci dziennika użyć, co znacząco ułatwi śledzenie historii choroby i podjęcie właściwych decyzji przez lekarza. Ponieważ w przypadku astmy kluczowe jest regularne stosowanie lekarstw, aplikacja pozwala dodać stosowne przypomnienia. Ostatnim elementem jest zapobieganie zgubieniu inhalatora. Jeśli użytkownik oddali się za bardzo, zostawiając go w domu czy biurze, dostanie w aplikacji stosowne powiadomienie. Aplikacja pomoże lokalizować lekarstwo, nawet jeżeli spadło za kanapę.

Jest to wykorzystanie znanych już wcześniej funkcji smartfona oraz łączności bezprzewodowej, jednak sposób ich wykorzystania jest zupełnie nowy. Temu w końcu technologia ma służyć - ułatwianiu naszego życia, nie tylko w wypadku dodawania zdjęć do portali społecznościowych. Mam nadzieję, że takich przykładów pozytywnego wykorzystania możliwości współczesnej elektroniki będzie więcej.


FindAir zajmując pierwsze miejsce wygrał 17,5 tysiąca euro. Konkurs współorganizowały infoShare, Pomorski Klaster ICT w ramach europejskiego projektu Innolabs należącego do programu Horyzont 2020.

Drugie miejsce zajął projekt StethoMe - elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop, podłączany do smartfona, który ułatwia diagnozę przewodu oddechowego i umożliwia zdalną konsultację z lekarzem. Więcej na jego temat pisałem tutaj.

Reklama


Trzecie miejsce należy do firmy Medical Simulation Technologies, która chce stworzyć platformę do kształcenia lekarzy specjalistów za pomocą odpowiednio przygotowanych symulatorów. Szkolenia obejmują echokardiografię oraz mikroinwazyjne operacje serca. Symulatory firmy Medical Simulation Technologies jako jedyne bazują na autentycznych przypadkach spotkanych u pacjentów. Produkt jest o tyle istotny, że według przedstawionych informacji, badanie jest wyjątkowo trudne do przeprowadzenia, nawet przez doświadczonych lekarzy i jednocześnie powoduje dyskomfort u pacjenta. Stąd potrzeba ćwiczeń na symulatorach.

Reklama


Gratulacje dla wygranych. Mam nadzieję, że będzie coraz więcej startupów rzetelnie zajmujących się tematyką zdrowia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama