Felietony

Filmweb wreszcie wydał mobilną aplikację na iOS

Grzegorz Marczak
Filmweb wreszcie wydał mobilną aplikację na iOS
4

Naprawdę długo kazali czekać na swoją aplikację mobilna na iOS. W maju tego roku kiedy pisaliśmy o tym, że Filmweb zaprasza do testów swojej aplikacji nikt się nie spodziewał, że finalna wersja ujrzy światło dzienne pod koniec listopada (we wtorek lub środę powinna być dostępna w App Store)....

Naprawdę długo kazali czekać na swoją aplikację mobilna na iOS. W maju tego roku kiedy pisaliśmy o tym, że Filmweb zaprasza do testów swojej aplikacji nikt się nie spodziewał, że finalna wersja ujrzy światło dzienne pod koniec listopada (we wtorek lub środę powinna być dostępna w App Store).

Twórcy tej aplikacje wpadli chyba trochę w spiralę wiecznych poprawek i dostosowywania aplikacji do najnowszych trendów. No ale wreszcie jest i możemy podzielić się z wami pierwszymi wrażeniami. Testowałem aplikację już jakiś czas temu i mogę nieskromnie powiedzieć (chyba mogę?), że jedna z moich sugestii została nawet zrealizowana (rekomendacje dla seriali).

Jak to wygląda od środka?

Funkcjonalnie z przepychem

Mamy pięć podstawowych modułów. Moduł Kino pozwala na szybkie sprawdzanie repertuaru kin. Co więcej, aplikacja zlokalizuje miejsce, w którym jesteś i zaproponuje Ci filmy w Twoim guście dostępne w kinach w Twojej okolicy. Moduł TV umożliwia przeglądanie programu najpopularniejszych kanałów telewizyjnych z możliwością dodatkowe filtrowania po samych filmach, serialach i sporcie z opcją ustawienia przypomnienia.

Mamy wreszcie gustomierz gdzie na podstawie naszych ocen mam rekomendacje jeśli chodzi o filmy w kinach, programy TV oraz seriale. Przy czym możemy dodawać pozycję do obserwowanych (chcę zobaczyć) lub też zaznaczać, że dany film czy program nas w ogóle nie interesuje. Są też oceny które mają wpływać na silnik rekomendacji. Na końcu jest sekcja z zwiastunami i profilem użytkownika.

Całość podłączona jest oczywiście do bazy filmwebu także wybierając dany tytuł mamy dostęp do pełnych informacji łącznie z opisem, opiniami użytkowników, ocenami oraz obsadą. Dodatkowo możemy zobaczyć gdzie można obejrzeć dany film. Klikając po obsadzie czy reżyserze możemy natomiast zagłębiać się dalej w bazę informacji i dowiedzieć się jeszcze więcej.

Jeśli chodzi o sposób prezentacji tytułów to w aplikacji Filmwebu zastosowano karuzelę z obrazkami. Może się to niektórym osobą nie do końca podobać, osobiście nie jestem fanem tego typu rozwiązań ale muszę powiedzieć, że w tej aplikacji działa to sprawnie i bezproblemowo (mój uraz to pochodzi chyba z oglądania karuzeli na stronach www).

W aplikacji zaszyte jest dużo opcji i dodatkowych elementów, które odkrywałem dopiero z czasem. Na przykład podgląd ocen danego filmu przez znajomych czy też wręcz zajrzenie do ich profilu i ocen filmów oraz tego co planują obejrzeć.

Są takie momenty, że możemy wejść na kilka ekranów w głąb aplikacji i stracić poczucie gdzie tak naprawdę jesteśmy. Wydaje mi się, że można by to jednak trochę uprościć i z niektórych elementów zrezygnować. Nie jestem jednak wiernym użytkownikiem Filmwebu i możliwe, że zagorzali fani serwisu na taki funkcjonalny przepych czekali.

Wyrok

Moim zdaniem aplikacji Filmwebu spełnia swoje zadanie. Dowiemy się co dobrego leci w kinach, przeczytamy recenzję i opinię użytkowników, przejrzymy program TV czy też sprawdzimy rekomendowane serial. Do tego dla tych co lubią zwiastuny (ja) też jest w co klikać i co oglądać. A jeśli w podróży będzie nam się bardzo nudziło mamy też dostęp do wywiadów i autorskich programów kręconych przez studio Filmwebu. Z minusów przyczepiłbym się do momentami bardzo różnorodnego w opcje interfejsu gdzie raz mamy górną nawigację, w inne sekcji na dole ikony akcji a w kolejnym module żadnego z tych elementów.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mobilefilmwebaplikacja mobilna