Felietony

Apple na giełdzie mocno pikuje i są ku temu powody

Grzegorz Marczak
Apple na giełdzie mocno pikuje i są ku temu powody
20

Było już ponad 702 dolary za akcję a niektórzy widzieli już na horyzoncie cenę na poziomie 1000 dolarów. Obecnie jest w okolicach 527, przy P/E na poziomie 12 wartość firmy na dziś to 496.38 miliarda dolarów. Jakie są powody tak gwałtownych spadków ceny akcji Apple? Ipad mini oraz iPhone 5...

Było już ponad 702 dolary za akcję a niektórzy widzieli już na horyzoncie cenę na poziomie 1000 dolarów. Obecnie jest w okolicach 527, przy P/E na poziomie 12 wartość firmy na dziś to 496.38 miliarda dolarów. Jakie są powody tak gwałtownych spadków ceny akcji Apple?

Ipad mini oraz iPhone 5 są przez wielu analityków oceniane jako urządzenia mało innowacyjne - niezależnie od tego, że naprawdę żadna firma nie może co roku zaskakiwać swoimi pomysłami to właśnie takie oczekiwania w branży buduje Apple i chyba na to liczyło wielu słysząc o większym iPhonie i mniejszym iPadzie.

Tymczasem iPhone 5 to reakcja na popularność smartphonów z większym ekranem, iPad mini to odpowiedź na rosnące zainteresowanie mniejszymi tabletami (o iPodach nie będę już wspominał), przy czym odpowiedz bardzo asekuracyjna. Wypuszczenie natomiast nowego dużego iPada to zagadka w której każdy zastanawia się co "autor miał na myśli" W najnowszej serii produktów Apple oddało inicjatywę konkurencji - to zapewne chwilowa ale dość zauważalna jednocześnie zmiana.

Do tego wszystkiego dochodzą moim zdaniem kompromitujące problemy z dostępnością iPhone 5, słabsza sprzedaż iPadów w ostatnim kwartale, wypuszczenie ośmieszających firmę map w najnowszym iOS oraz zmiany w kadrze zarządzające. Warto też zauważyć, że sprzedaż smartphonów i tabletów z Androidem w końcu odbija się też na udziale Apple na rynku. Samsung w ostatnim kwartale chwalił się sprzedażą smartphonów na poziomie 56.3 miliony sztuk co przekłada się oczywiście na coraz lepsze wyniki finansowe.

To wszystko może powodować, że na niema idealnym wizerunku firmy pojawiła się mała ale widoczna rysa na którą zareagowała giełda i akcjonariusze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Apple