Google

Files Go to menadżer plików na Androida z dwiema świetnymi funkcjami

Konrad Kozłowski
Files Go to menadżer plików na Androida z dwiema świetnymi funkcjami
3

Rozwijanie systemu Android to jedno z najważniejszych zadań dla Google, ale nowości nie pojawiają się tylko z najświeższymi odsłonamy platformy - takie aplikacje jak Files Go udowadniają, że Googlerzy mają mnóstwo dobrych pomysłów, które trafią do użytkowników starszych wersji Androida. 

Files Go nie jest zupełną świeżynką - wydanie beta było dostępne od jakiegoś czasu i tak naprawdę każdy zainteresowany mógł z niej skorzystać. Wystarczyło wyposażyć się w instalacyjny plik APK i wgrać aplikację na swój smartfon. Przyznanie jej odpowiednich uprawnień powodowało, że nawet, gdy nie zdecydowaliśmy się jej uruchomić ponownie, to ona i tak działała w tle pracując na naszą korzyść.

Files Go to menadżer plików, który potrafi sporo więcej

Menadżer plików od Google nie posłuży nam bowiem tylko do zarządzania danymi w pamięci smartfona czy tabletu z Androidem. Do jego dodatkowych funkcji należy skanowanie zawartości pamięci i inteligentne rozpoznawanie plików, które już nam się nie przydadzą i/lub zajmują zbyt dużo miejsca. Gdy na takowe natrafi otrzymujemy powiadomienie z rekomendacją pozbycia się wskazanych danych. Niepotrzebne jest nic więćej, niż tylko kilka tapnięć w ekran, by odzyskać sporo wolnej przestrzeni i zapomnieć o plikach, które były zbędne.

Na tym jednak nie koniec, bo Google postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy nie mogą lub nie chcą przesyłać niektórych danych przez sieć. Przywykliśmy do wysyłania zdjęć, plików PDF i innych za pomocą e-maila, komunikatorów czy udostępniając je z naszego dysku w chmurze, ale przecież nie zawsze dusponujemy łączem internetowym, a i jego obecność wcale nie zawsze zapewni odpowiednią prędkość przekazywania danych. To także ukłon Google w stronę użytkowników w krajach rozwijających się, gdzie sieci 2G są wciąż często spotykane i bardzo powszechne.

W związku z tym aplikacja Files Go pozwoli na szybkie udostępnienie (do 125 Mbps) plików innemu użytkownikowi Android z najbliższego otoczenia. Wykorzystywane są moduły Bluetooth oraz Wi-Fi, a do działania funkcji wymagane jest oczywiście posiadanie zainstalowanej aplikacji na obydwu urządzeniach. W pewnym stopniu takie rozwiązanie przypomina więc AirDrop dostępny dla użytkowników iOS-a na iPhone'ach, iPadach i komputerach Mac.

Files Go dostępny także dla starszych wersji Androida

Co istotne, Files Go bez problemu zainstalujemy na wszystkich smartfonach z Androidem 5.0 Lollipop i nowszymi. Podczas premiery aplikacji Google ujawniło także informację, że średnio na naszych telefonach znajduje się aż 1 GB zbędnych danych, a Files Go to prawdopodobnie najlepszy sposób na dotarcie do nich i usunięcie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu