WiFi

FCC daje zielone światło na jeszcze szybszą łączność WiFi

Kamil Pieczonka
FCC daje zielone światło na jeszcze szybszą łączność WiFi
9

WiFi 6 było sporym krokiem naprzód, nie tylko pod względem przepustowości ale również lepszej jakości połączenia między punktami. Teraz FCC dało zielone światło na kolejny krok.

WiFi 6E wreszcie zyska pełnię możliwości

Standard WiFi 6 powoli zaczyna się upowszechniać, korzysta z niego już większość nowych urządzeń dostępnych na rynku. Podejrzewam jednak, że największy problem jest w tym aby punkty dostępowe (czyt. routery) też go obsługiwały. Wtedy powinniśmy docenić możliwości nowej technologii, które widać szczególnie w "zatłoczonych" okolicach, czyli tam gdzie jest wiele dostępnych sieci WiFi (np. w blokach). Jeszcze lepiej będzie jak upowszechni się standard WiFi 6E, który do tej pory było nieco upośledzony.

WiFi 6E to możliwość wykorzystania pasma 6 GHz do transmisji danych, jako dodatkowego poza standardowymi 2.4 GHz i 5 GHz. FCC kilka dni temu zezwoliło na nielicencjonowanie korzystanie z tej częstotliwości w domowych sieciach WiFi. Dzięki temu transfery będą mogły ponownie wyraźnie wzrosnąć. Nowe pasmo daje dostęp do spektrum częstotliwości o szerokości 1200 MHz, co pozwala na stworzenie 7 nowych kanałów o szerokości 160 MHz każdy. Teoretycznie pozwoli to na osiągnięcie transferów rzędu 1-2 Gbps przez sieć bezprzewodową. Będą to wartości na poziomie tego co oferuje sieć 5G.

Jeszcze lepiej będzie jednak wraz z wprowadzeniem standardu WiFi 7 (802.11be), który powinien zostać sfinalizowany w 2024 roku. Według technologicznych założeń będzie on w stanie korzystać z kanałów o szerokości nawet 320 MHz, a kolejne usprawnienia w algorytmie transferu danych pozwoli na osiągnięcie jeszcze większej przepustowości. Dodając do tego technologię MIMO wykorzystującą nawet 16 jednoczesnych strumieni, teoretyczna przepustowość może wynieść 46 Gbps. Nic z tego nie będzie jednak możliwe bez upowszechnienia dostępu do częstotliwości 6 GHz.

Dlatego decyzja FCC była tak ważna dla przyszłości WiFI 6E i kolejnych wersji tego standardu. Przed jej podjęciem protestowali przede wszystkim operatorzy komórkowi, którzy korzystają z 6 GHz w swoich sieciach 5G. WiFi działające w zbliżonym spektrum mogą powodować zakłócenia, co odbije się na szybkości i jakości połączenia smartfonów ze stacjami bazowymi. FCC sądzi jednak, że można temu przeciwdziałać i ostatecznie dla użytkowników korzystniejsze będzie otwarcie pasma 6 GHz dla wszystkich.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu