Świat

Favorit za skomplikowany na pogromcę Digga i Google Readera.

Grzegorz Marczak
Favorit za skomplikowany na pogromcę Digga i Google Readera.
11

O serwisie fav.or.it pisałem już jakiś czas temu. Dla przypomnienia – będzie to (a właściwie już jest) połączenie czytnika RSS-ów z dość zaawansowanym agregatorem treści. Głównymi zaletami serwisu miał być przede wszystkim dość innowacyjny system mierzenia popularności treści nazwany Tracking atten...

O serwisie fav.or.it pisałem już jakiś czas temu. Dla przypomnienia – będzie to (a właściwie już jest) połączenie czytnika RSS-ów z dość zaawansowanym agregatorem treści. Głównymi zaletami serwisu miał być przede wszystkim dość innowacyjny system mierzenia popularności treści nazwany Tracking attention.

Ponieważ Favorit bazuje na skryptach java dlatego będzie można śledzić jak długo dany wpis był czytany, co użytkownicy robili przed czytanie wpisu a co po. Informacje te posłużą do zbudowania rankingu źródeł informacji o największej atencji. Kolejną atrakcją fav.or.it ma być możliwość komentowania wpisów w czytniku RSS, komentarze te miały być również dystrybuowane do źródeł treści.

Wszystko to zapowiadało się naprawdę świetnie – nowe innowacyjne podejście do mierzenia popularności, rozwiązanie problemu z „decentralizacją” komentarzy do treści itp.

Niestety te wszystkie innowacyjne funkcje zostały obudowane dość skomplikowanym interfejsem. Uważam się za raczej zaawansowanego użytkownika serwisów internetowych ale tym razem się poddałem – fav.or.it mnie pokonał (lenistwo).


Film na którym jeden z twórców opowiada o serwisie.

Serwis podzielony został na dwie części portal oraz czytnik rss-ów. W portalu autorom udało się wstawić na jednej stronie tyle informacji, że nie wiadomo za dokładnie na czym się skupić - z jednej strony coś mruga i się przewija z drugiej strony po najechaniu na coś myszką niechcący coś przewinąłem czy rozwinąłem.


Portal w Fav.or.it

Czytnik RSS-ów również jest moim zdaniem przekombinowany. Przede wszystkim nie możemy dodawać własnych źródeł (co jest moim zdaniem jakąś pomyłką) po drugie po dodaniu kilku źródeł z listy nie mogłem dojść do tego jak wyświetlać wpisy dla pojedynczego źródła (i znowu ciągle coś mruga). Co gorsze to lista z źródłami znajduje się w ustawieniach ukrytych w naszym profilu a nie w łatwo dostępnym miejscu. Koniec końców udało mi się dodać kilka źródeł i otrzymałem kolejny czytnik RSS-ów.

fav.or.it – zapowiadał się dobrze, miał świetne pomysły które zrealizował , jednak w obecnym kształcie strona ta wymaga za dużo od użytkownika, poznanie jej zajmuje za dużo czasu a sposób prezentacji informacji jest mało czytelny i sprawia wrażenie bałaganu. Oczywiście nie są to problemy nie do rozwiązania. Pomysł i funkcjonalności są ciekawe (fajnie wygląda mierzenie czasu kiedy czytamy dany news oraz jego statystyki), wystarczy popracować trochę nad ich prezentacją i uprościć co tylko możliwe.

Favorit pokazuje też, że tak naprawdę bardzo trudno jest zrobić zaawansowaną funkcjonalnie aplikację, z jednocześnie prostym, łatwym i zrozumiałym dla użytkowników interfejsem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu