Fav.or.it to kolejny startup, który próbuje zamachnąć się na Digg-a. Jednak w przypadku Favorit powiedzenie, że będzie to kolejny serwis diggo podob...
nieprawdziwe (wprawdzie nie da się ukryć, że seriwis ten atakuje w jakiś sposób digga).
Przede wszystkim Favorit to RSS-y i czytnik, który wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań, które chyba do tej pory nie były dostępne w internecie. Podstawową niedogodnością, która występuje we wszystkich czytnikach RSS jest brak możliwości komentowania czytanych notek - Favorit to umożliwia (na dodatek komentować możemy bez podawania danych takich jak nick, czy email - komentarze wyglądają jak wpisy na twitterze)
Każdy feed jaki znajdzie się na Favorit jest kategoryzowany i tagowany, dzięki temu użytkownicy w bardzo szybki sposób będą mogli znaleźć interesujące ich tematy.
Kolejną ciekawostką jest, że komentarze do wpisów jakie znajdą się na Favorit będą pokazywać się również na blogach i w miejscach z których oryginalnie notka pochodzi. Wszystko to będzie możliwe dzięki API które autorzy przygotowują dla większości platform blogowych
Moim zdaniem hitem serwisu będzie odejście od tradycyjnej metody głosowania na wpisy na rzecz czegoś co nazwane zostało Tracking attention. Ponieważ Favorit bazuje na skryptach java dlatego będzie można śledzić jak długo dany wpis był czytany, co użytkownicy robili przed czytanie wpisu a co po. Informacje te posłużą do zbudowania rankingu blogów o największej atencji. TechCrunch (skąd pochodzi informacja o tym serwisie) zakłada, że taki sposób mierzenia popularności wpisów będzie dużo lepszy niż tradycyjna już forma głosowania na popularne treści przez użytkowników.
To jeszcze nie wszystko, W Favorit będzie można założyć własnego bloga w domenie Fav.or.it, na blogu tym będzie można oczywiście pisać własne notki jak również ściągnąć poprzez RSS treści z własnego bloga (notki umieszczone na blogu w Favorit będą automatycznie dostępne w systemie). Blogi czy też podstrony jakie będą mogli tworzyć użytkownicy to miejsce gdzie autorzy serwisu widzą możliwość zarabiania pieniędzy. Plan jest taki aby z emitowanych reklam na podstronach zarobić na tyle dużo aby móc dzielić się z autorami tych blogów.
Moim zdaniem wszystkie powyżej opisane funkcjonalności brzmią dość ciekawe (szczególnie ranking budowany na bazie innej niż standardowe głosowanie) - na pewno warto będzie przetestować ten serwis jak tylko będzie dostępny publicznie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu