Felietony

Facebook wprowadza video rozmowy przy współpracy z Skype!

Grzegorz Marczak
Facebook wprowadza video rozmowy przy współpracy z Skype!
42

Dzisiejszą konferencję na której Facebook pokazał nam swoje nowe produkty oglądało na żywo ponad 50 tysięcy osób. Wszystko zaczęło się od nieco nudnego wystąpienia Zuckeberga, który oficjalnie potwierdził że Facebook osiągnął 750 milionów aktywnych użytkowników. Później jak zwykle pokazywał jak szy...

Dzisiejszą konferencję na której Facebook pokazał nam swoje nowe produkty oglądało na żywo ponad 50 tysięcy osób. Wszystko zaczęło się od nieco nudnego wystąpienia Zuckeberga, który oficjalnie potwierdził że Facebook osiągnął 750 milionów aktywnych użytkowników. Później jak zwykle pokazywał jak szybko rośnie zjawisko związane z dzieleniem się informacjami z innymi, na Facebooku codziennie ludzie współdzielą 4 miliardy informacji.

Później przeszedł do sedna czyli do ogłoszenia związanego z nowymi produktami. Są to między innymi czat grupowy, który obecnie podobno jest już dostępny dla sporej grupy użytkowników Facebooka. Razem z opcją grupowego czasu zmieni się też design całego interfejsu do prowadzenia rozmów tekstowych.
Największym i najważniejszym wydarzeniem, jest potwierdzenie plotek związanych z integracją Facebook a z Skype, dzięki któremu FB wprowadzi długo oczekiwane video rozmowy. Z pokazu wynikało, że zainicjowanie rozmowy video jest bardzo podobne do tego co znamy chociażby z gtalk, czyli możemy zadzwonić do kogoś zarówno będąc na jego profilu jak również wywołać rozmowę podczas czatowania ze znajomym. Jeśli zaś chodzi o instalacje to wygląda na to, że do korzystania z Skype w Facebooku potrzebny jest jedynie drobny aplet dla przeglądarki. Nie ma żadnej skomplikowanej konfiguracji, potrzeby instalowania skype na naszej stacji itp. Warto też wspomnieć, że video czat na Facebook będzie dostępny tylko podczas rozmów 1:1.

Jest to na pewno bardzo ważne wydarzenie dla Skype, któremu partnerstwo z tak dużym graczem jak Facebook pozwoli nieco spokojniej przyglądać się dość ciekawym rzeczom jakie z rozmowami video robi Google w swoim serwisie społecznościowym Google+.

Warto też pamiętać, że partnerstwo czy współpraca między dwiema tak dużymi firmami nie odbywa się na zasadach charytatywnych. Tak więc można założyć, że Skype na integracji z FB zarobi parę dolarów, choć pewnie będzie też musiał wypłacać drobne prowizje :)

Zastanawia mnie tylko czy wraz z rosnącą popularnością Facebooka, Skype z czasem nie stanie się tylko przystawką która faktycznie nie będzie istnieć w wersji niezależnej od Facebooka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookSkype