Facebook

To wydaje się niedorzeczne. Ale tak, wygląda na to, że Facebook chce to robić

JS
Jakub Szczęsny
8

Mnóstwo gigantów technologicznych weszło w rynek własnych czipów do urządzeń elektronicznych. Wygląda na to, że Facebook również dołączy do tego peletonu - z pewnym przytupem. Nie jest to oficjalnie potwierdzona informacja, ale istnieje pewna bardzo mocna poszlaka, która wskazuje na tę intencję.

Jak się okazuje, Facebook zamierza zatrudnić osobę na stanowisko: ASIC Development Manager - ta osoba miałaby zająć się tworzeniem firmware'u do SoC/ASIC, a także miałaby nadzorować prace nad tworzeniem sterowników dla tych komponentów. Co więcej, Facebook poszukuje również osób, które miałyby się zająć tworzeniem architektur SoC dla Oculusa, a także designerów specjalizujących się w hardwarze. Co takiego kombinuje w tym momencie Facebook - nie wiadomo, ale powinniśmy się tego dowiedzieć w najbliższym czasie.

Bardzo możliwe, że ten krok jest podyktowany chęcią zastosowania własnych układów w firmowych zastosowaniach, na przykład w centrach danych należących do giganta. Niewykluczone również jest to, że autorskie układy będą odgrywać ważną rolę w produktach marki Oculus, która należy do Facebooka. Być może ma to związek z asystentem / rozbudowaną sztuczną inteligencją Facebooka, o której wiemy na razie niewiele, ale wystąpiłaby w niektórych produktach właśnie pod postacią czipu komunikującego się z zastosowaniami w chmurze. Potencjalny zestaw możliwych kroków giganta pod tym względem jest więc przeogromny.

To nie jest dobra wiadomość dla dobrze znanych nam wytwórców

Choć przynajmniej na razie nie mają się czego obawiać od strony Facebooka (bo zanim ten dostarczy owe rozwiązania na rynek minie trochę czasu), to jednak w dalszej perspektywie może się okazać, że zbyt wielu producentów uniezależni się chociażby od Intela oraz Qualcomma, którzy grają pierwsze skrzypce w tej kwestii. Jak widać na przykładzie Apple, taki krok naprawdę może się opłacać. Samsung również raczej chwali sobie odejście od kooperacji z innymi wytwórcami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu