40

Facebook nie poleca Chrome jako obsługiwanej przeglądarki

Jeden z czytelników Hacker News, pobierając plik site.txt z domeny Facebooka, przy użyciu programu Wget, otrzymał w wyniku tej operacji stronę https://www.facebook.com/unsupportedbrowser. Widzimy tu tylko trzy przeglądarki, brakuje na niej najpopularniejszej obecnie, czyli Google Chrome Sprawdziłem ten link w IE9, Firefox oraz Opera, komunikat wyświetlił się identyczny. Podstrona te nie wykrywa więc aktualnej przeglądarki, z […]


Jeden z czytelników Hacker News, pobierając plik site.txt z domeny Facebooka, przy użyciu programu Wget, otrzymał w wyniku tej operacji stronę https://www.facebook.com/unsupportedbrowser. Widzimy tu tylko trzy przeglądarki, brakuje na niej najpopularniejszej obecnie, czyli Google Chrome

Sprawdziłem ten link w IE9, Firefox oraz Opera, komunikat wyświetlił się identyczny. Podstrona te nie wykrywa więc aktualnej przeglądarki, z której korzystamy. Wygląda na specjalnie spreparowaną podstronę, coś w stylu strony błędu 404. Dlaczego jednak zabrakło w niej Google Chrome?. Nie zauważyłem, aby nie radziła sobie z wyświetlaniem i obsługą Facebooka.

Co ciekawe na stronach pomocy widnieje już jako polecana, za to brakuje Opery. Jest też Safari, której również brakuje na przedmiotowej stronie. W prawdzie nie ma co podnosić o to nie wiadomo jakiego larum. Podstronę tę zobaczono chyba po raz pierwszy od powstania Facebooka, ewentualnie ujrzał ją ułamek procenta użytkowników.

Jest w tym jednak jakiś symboliczny wydźwięk, takiego potraktowania Chrome. Sam fakt umieszczenia na tej podstronie Opery, która to tak naprawdę nie obsługuje w pełni Facebooka, zamiast Chrome, to jednoznaczny komunikat, że Google jest naszą konkurencją i nie zamierzamy polecać jego produktu naszym użytkownikom. Gorzej jednak będzie, jeśli Google wyjdzie z podobnego założenia.

Rozważałem też taką wersję, iż podana strona powstała zanim Google udostępniło swoją przeglądarkę. Przeczy temu jednak najnowsze logo IE9.

Myślicie, że to nieuczciwa praktyka konkurencyjna ze strony Facebooka?