7

Facebook Lite już działa w US i Indiach [Aktualizacja]

Jeśli ktoś nie wie czym ma być Facebook Lite, proponuję wyobrazić sobie FB bez quizów, ankiet, aplikacji, skomplikowanego menu i innych zbędnych opcji. Jest to szybsza i prostsza wersja potwora z jakim mamy do czynienia pod adresem Facebook.com. Na dodatek jak twierdzą osoby, które już korzystają z serwisu – FB lite jest naprawdę szybki i […]

Jeśli ktoś nie wie czym ma być Facebook Lite, proponuję wyobrazić sobie FB bez quizów, ankiet, aplikacji, skomplikowanego menu i innych zbędnych opcji. Jest to szybsza i prostsza wersja potwora z jakim mamy do czynienia pod adresem Facebook.com. Na dodatek jak twierdzą osoby, które już korzystają z serwisu – FB lite jest naprawdę szybki i co ważniejsze informacje pojawiają się w nim w czasie rzeczywistym.

[Aktualizacja] Z FB lite mogą korzystać również internauci z innych krajów (w tym z Polski), warunkiem jest przestawienie języka w serwisie na angielski.

Przypomnę, że na początku FB mówił o wersji Lite jako o sposobie dotarcia do użytkowników w rejonach o słabych łączach internetowych (ale istotnych z punktu widzenia ilości użytkowników = Indie). Teraz jako główny podnoszony jest argument o szybkiej i bardziej przejrzystej alternatywie. Komentarzy i odpowiedzi na pytanie „dlaczego?” będzie pewnie jeszcze wiele.
Wiele osób już teraz okrzyknęło wersję lite bezpośrednim i najgroźniejszym rywalem dla Twittera. Patrząc na to jak wygląda wersja Lite trudno się z tym nie zgodzić. Facebook w wersji „Full” może być bardzo mało przyjazny dla internautów którzy poszukują podobnych „doświadczeń” jak na Twitterze. Do FB przekonuje olbrzymi zasięg , zniechęca złożoność serwisu. Może więc uda się rozwiązać dwa problemy na raz? Zrobić taki serwis, który będzie konkurencją dla Twittera i jednocześnie prosty i przyjazny dla nowych użytkowników?W kontekście rywalizacji z Twitterem, warto pamiętać o tym, że niedawno Facebook kupił FriendFeed czyli serwis lifestreamingowy. Co jednaj bardziej ciekawe i zakasujące to fakt, że Facebook wypuścił część silnika napędzającego FriendFeed na licencji open source. Komentarze na ten temat ze strony FB i FF mówią o daniu ludziom narzędzia do budowania własnych serwisów pracujących w trybie real time. Ja bardzo chętnie dowiedział bym się jakie są „inne” cele takiego ruchu?

Obrazki pokazujące Facebook lite pochodzą z Techrunch.com