Świat

Facebook Connect i pierwszy widget do komentarzy

Grzegorz Marczak
Facebook Connect i pierwszy widget do komentarzy
3

Facebook stworzył pierwszy widget bazujący na Facebook Connect (to takie openID od Facebooka które pozwala przy użyciu konta w tym serwisie rejestrować się w prosty i łatwy sposób na innych stronach internetowy - oczywiście jeśli korzystają z Facebook Connect). Nowy widget to tak naprawdę "wklejka"...

Facebook stworzył pierwszy widget bazujący na Facebook Connect (to takie openID od Facebooka które pozwala przy użyciu konta w tym serwisie rejestrować się w prosty i łatwy sposób na innych stronach internetowy - oczywiście jeśli korzystają z Facebook Connect).
Nowy widget to tak naprawdę "wklejka" umożliwiając dodawanie komentarza bez konieczności logowania się. Komentarz jest widoczny zarówno na naszym blogu (bo mamy widget) jak również w profilu osoby komentującej na Facebook. Dzięki temu dyskusja może toczy się nie tylko na blogu ale również na Facebooku

Jaki pożytek ma autor bloga czy serwisu internetowego z instalacji takiego widgeta? Przede wszystkim ułatwia użytkownikom Facebook komentowanie (a jak wiemy ich liczba rośnie bardzo, bardzo szybko). Sprawa warta uwagi ponieważ w wielu miejscach w internecie aby coś skomentować trzeba wypełnić prosty lub bardziej złożony formularz - a jak wiemy często nie chce nam się tego robić tylko po to aby napisać kilka słów swojej opinii. Dla komentującego jest to bardzo dobre rozwiązanie tym bardziej, że widzi on w swoim profilu na Facebook co ostatnio komentował i może wrócić do jakiejś zapomnianej dyskusji.How To: Create a Comments Box with Facebook Connect in 5 Minutes from Pete Bratach on Vimeo.

Jest jednak jedno małe "ale" - jeśli mamy swój system komentarzy i widget to zrobi nam się na blogu bałagan ponieważ jedni użytkownicy będą komentować przez widget inni w tradycyjny sposób. Dodatkowo komentarze z widgeta nie są integralną częścią naszego systemu (pominę już fakt, że niektórzy wolą je mieć tylko u siebie) - co nie wszystkim może się spodobać i pewnie będzie sprawiać problemy (nasz blog i nasze pluginy nie będą ich widział, nie będzie ich zliczał itp).

Wprawdzie developerzy twierdzą, że przez API będzie można wyciągać z Facebooka takie informacje jak related comments a nawet integrować je z naszymi komentarzami. Do tego jednak potrzebny jest wiedza której przeciętny internauta nie posiada ale bobrze, że taka możliwość istnieje.

Myślę, że nowy widget facebooka to świetne rozwiązanie dla nowych serwisów, które nie koniecznie mają własny system komentarzy oraz dla tych którzy od początku zdecydują się na jedna metodę komentowania.

Ja na swoim blogu na razie nie zainstaluję tego widget aczkolwiek myślę o podłączeniu do Facebook Connect (bo to też ułatwiaj komentowanie). Z komentarzami przez Facebook poczekam jeszcze trochę aż ktoś stworzy plugin do wordpressa który będzie integrował z moim systemem blogowym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu