Facebook

Facebook chce mieć więcej znajomych. Nowa farma serwerów Facebooka zasili także swoją okolicę

Konrad Kozłowski
Facebook chce mieć więcej znajomych. Nowa farma serwerów Facebooka zasili także swoją okolicę
3

Cztery ogromne powierzchnie będące centrami danych Facebooka okazują się niewystarczające. Dlatego powstaje kolejna, piąta farma serwerów tego serwisu społecznościowego, by przyjęcie następnego miliarda użytkowników odbyło się bezproblemowo. Oprócz niezachwianej wydajności i większej pojemności Face...

Cztery ogromne powierzchnie będące centrami danych Facebooka okazują się niewystarczające. Dlatego powstaje kolejna, piąta farma serwerów tego serwisu społecznościowego, by przyjęcie następnego miliarda użytkowników odbyło się bezproblemowo. Oprócz niezachwianej wydajności i większej pojemności Facebook zapowiada także 100% zależność od odnawialnych źródeł energii...

...i stawia na wiatr. Budynki centrum danych Fort Worth pokryją niemalże 25 tysięcy metrów kwadratowych z 45 hektarów obszaru, który widzielono pod inwestycję. Projekt już powstaje, ale zanim stanie się w pełni operatywny będziemy musieli zaczekać do drugiej połowy 2016 roku. Dzięki elektrowniom wiatrowym całość będzie zasilana w 100% z tego źródła, a nadwyżki energii staną się częścią sieci energetycznej Teksasu.


Forest City Data Center

Trzeba przyznać, że wizualizacja całego kompleksu robi niemałe wrażenia, podobnie jak pozostałe centra danych Facebooka. Z tą różnicą, że to najnowsze będzie należało do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o zaawansowanie technologiczne i to w każdym z aspektów. Choć przyrost użytkowników Facebooka już dawno zwolnił i nie jest w stanie utrzymać tempa sprzed kilkudziesięciu miesięcy, to Mark Zuckerberg ani myśli odpuszczać i będzie robił wszystko, bo Facebook cały czas rósł potwierdzając pozycję lidera. Tę jednak trudno będzie stracić, co obserwujemy od kilku lat.

Co pewien czas poznajemy kolejne "facebook killery" i znikają tak szybko jak się pojawiły. Monopol, bo tak trzeba nazwać milairdy użytkowników, których w garści trzyma Facebook, zdaje się być nie do obalenia. Szczególnie, gdy w grę wchodzą także grupy osób korzystających z Messengera czy Instagrama i WhatsAppa, należących przecież już do Facebooka (o miejsce dla nich również musi martwić się Facebook). Co prawda, nie mówi się o większej napływie użytkowników z jednej czy drugiej usługi do Facebooka, ale takie przypadki bez wątpienia mają miejsce.

Źródła: Facebook (Mark Zuckerberg,Forest City).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu