Akcja Partnerska

Euro 2020 w 4K i z HDR, to najlepsza okazja aby kupić nowy telewizor

KP
Kamil Pieczonka
40

Opóźnione o rok Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to świetna okazja do zmiany telewizora, nie tylko ze względu na ważną imprezę piłkarską, ale również na jakość w jakiej nadawana będzie transmisja. TVP przygotowuje specjalny kanał nadawany przez nadajniki naziemne w formacie 4K w nowym standardzie DVB-T2, który mogą odbierać tylko nowe modele telewizorów. Na szczęście mam dla was kilka ciekawych propozycji w cenie poniżej 3000 PLN.

DVB-T2/HEVC debiutuje z przytupem

Testy nadawania w standardzie DVB-T2/HEVC trwają już od jakiegoś czasu, ale to nadchodzący turniej Euro 2020 będzie prawdziwym sprawdzianem dla tej technologii. Sprawdzianem bardzo istotnym, bo od 1 lipca 2022 roku nowy format emisji będzie jedynym dostępnym i posiadacze starszych telewizorów będą ponownie musieli zaopatrzyć się w nowy odbiornik albo dedykowany dekoder. DVB-T2/HEVC to znacznie większe możliwości dotyczące jakości obrazu. Nowy kodek pozwala zmieścić więcej danych w tym samym paśmie i dzięki temu TVP będzie w stanie nadawać treści w rozdzielczości 4K z obsługą technologii HDR i dźwięku Dolby Atmos. Specjalnie na turniej Euro 2020 zostanie uruchomiony dedykowany kanał, na którym będzie można oglądać mecze Euro 2020 (nie tylko reprezentacji Polski) w najwyższej jakości, bez konieczności sięgania po satelitę. To spore wydarzenie i z pewnością warto byłoby wykorzystać takie możliwości, tym bardziej, że sygnał udostępniany jest powszechnie i za darmo.

Jedyny problem to odpowiedni telewizor, DVB-T2 jest stosunkowo nowe, dlatego nie wszystkie modele go obsługują. Jeśli wasze urządzenie nie jest zgodne z tym standardem, to jest to bardzo dobra okazja aby je wymienić, tym bardziej, że turniej taki jak Euro 2020 zdarza się raz na 4 lata (a obecny to nawet raz na 5 lat ;-)). Nie trzeba przy tym wydawać ogromnych kwot, już za mniej niż 3000 PLN można kupić bardzo dobry telewizor o odpowiednio dużej przekątnej, który pozwoli cieszyć się nam najwyższą jakością obrazu.

Ciekawe telewizory ze wsparciem DVB-T2 za mniej niż 3000 PLN

Jedną z ciekawszych propozycji jest JVC LT58VA8000, czyli telewizor wyposażony w matrycę VA o przekątnej 58 cali i kosztujący zaledwie około 2200 PLN. W tej cenie dostajemy jednak świetny sprzęt z obsługą wszystkich potrzebnych nam na Euro 2020 technologii. Mowa tu przede wszystkim o tunerze DVB-T2, ale również o rozdzielczości 4K, wsparciu dla technologii HDR i Dolby Vision oraz dźwięku Dolby Audio. To wszystko sprawi, że przyjemność z oglądania piłki nożnej na najwyższym poziomie będzie znacznie większa.

JVC LT58VA8000 nie ogranicza się jednak tylko do świetnej jakości obrazu z telewizji naziemnej. Jak przystało na nowoczesny telewizor, oferuje znacznie więcej począwszy od systemu SmartTV opartego na Android TV. Oznacza to, że mamy tutaj szeroki dostęp do wszelkiego rodzaju aplikacji VOD, pozwalających na bezproblemowe oglądania najnowszych hitów filmowych i popularnych seriali. Przydatny w śledzeniu wyników innych spotkań może być też asystent Google, a wbudowana funkcja Chromecasta pozwoli w szybki i prosty sposób przenieść ekran naszego smartfona/tabletu na znacznie większy wyświetlacz telewizora.

JVC oferuje też szereg technologii poprawiających odbiór obrazu. Wysokiej jakości matryca 4K charakteryzuje się świetnym kontrastem (5000:1), a dzięki technologii Micro Dimming z obrazu udaje się wydobyć najdrobniejsze szczegóły, nawet w ciemnych scenach. Nie można też zapomnieć o technologii HDR i Dolby Vision, czyli obecnie najpopularniejszych standardach, które gwarantują świetną głębię i perfekcyjnie dobraną jasność ekranu w zależności od wyświetlanych treści.

Innym modelem, który oferuje niemal identyczne możliwości jest Toshiba 58UA2063DG, która również została wyposażona w matrycę VA o przekątnej 58 cali i system Android TV. Ten telewizor obsługuje oczywiście standard DVB-T2, a do tego oferuje rozdzielczość 4K, obsługę HDR i Dolby Vision oraz dźwięk przestrzenny Dolby Audio. System Android w wersji 9.0 to oczywiście wsparcie dla ogromnej liczby aplikacji dostępnych w sklepie Google Play, a także wbudowany Chromecast oraz asystent Google, z którym można porozmawiać przy pomocy mikrofonu wbudowanego w pilot zdalnego sterowania. Pod wieloma względami to bardzo zbliżony model do JVC, najbardziej rzucająca się w oczy różnica to podstawa. JVC ma pojedynczą nóżkę na środku, a Toshiba dwie po bokach.

Jeśli natomiast dysponujecie nieco większym budżetem w okolicach 2700 PLN to świetną propozycją będzie Toshiba 65UA6B63DG, czyli telewizor z matrycą o przekątnej 65 cali. Dzisiaj to właśnie ten rozmiar powoli wyrasta nam na standard, a to między innymi dzięki temu, że ceny spadły do więcej niż akceptowalnych wartości. Jednocześnie nadal jest to urządzenie oferujące świetną jakość obrazu, bo podobnie jak w pozostałych proponowanych modelach mamy tutaj tuner DVB-T2, wsparcie dla HDR i Dolby Vision, a także system Android TV. To czym jednak Toshiba wyróżnia się już na pierwszy rzut oka to świetny, bezramkowy design i głośniki, które zaprojektowane zostały wspólnie z Onkyo, znanym producentem systemów audio.

Dzięki temu obraz wyświetlany przez ten telewizor w połączeniu z dźwiękiem wysokiej jakości, jaki będzie nieodłącznym elementem transmisji podczas Euro 2020 sprawi, że oglądanie będzie czystą przyjemnością. Model 65UA6B63DG ma jeszcze jedną ciekawą zaletę, po podłączeniu dysku do portu USB, możemy nagrywać to co aktualnie oglądamy. Jeśli chcielibyście zapisać sobie mecze Polaków na pamiątkę albo nie chcecie stracić żadnej minuty meczu, to wystarczy podłączyć do telewizora odpowiedni nośnik. To tylko jedna z wielu możliwości jakie stwarza system Android TV, który obsługuje poza tym praktycznie wszystkie aplikacje jakie tylko sobie można wymarzyć. W tym modelu nie zabrakło też obsługi asystenta Google, wbudowanego Chromecasta oraz takich technologii jak True Micro Dimming czy Dolby Vision, które zapewniają świetną jakość obrazu.

Nie będzie lepszej okazji do zmiany TV w tym roku

Czerwiec to ostatni dzwonek aby wymienić swój telewizor na nowy model. Euro 2020 zaczyna się już 11 czerwca, czyli za niespełna 2 tygodnie, a w tym roku czeka nas jeszcze przecież przeniesiona olimpiada w Tokio. Kumulacja ważnych wydarzeń sportowych nie ma miejsca zbyt często, więc to doskonały argument za tym aby zmienić telewizor na nowszy (lepszy) model właśnie teraz. Tym bardziej, że wymienione wyżej modele można obecnie nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach, a ich możliwości techniczne sprawiają, że posłużą wam jeszcze przez kolejne lata. Warto o tym pamiętać, gdyż standard DVB-T2 już za rok stanie się obowiązujący i bez zmiany TV i tak się pewnie nie obejdzie.

Artykuł powstał przy współpracy z markami JVC i Toshiba.
/ style="height:1px !important;"/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu