Artykuł sponsorowany

Przenieś się na EURO 2020 w 4K i HDR

Konrad Kozłowski
Przenieś się na EURO 2020 w 4K i HDR
7

Przed nami największa futbolowa uczta w tym roku – turniej UEFA EURO 2020, na który kibice musieli zaczekać o rok dłużej. Należy więc zadbać o to, by móc cieszyć się nim w jak najlepszych warunkach. Mowa oczywiście o telewizorze, na którym będziemy mogli zobaczyć wszystkie mecze na żywo. Wybierając smart TV należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech odbiornika. EURO 2020 będzie można zobaczyć w rozdzielczości 4K, ale to tylko jedna z technologii, dzięki którym transmisja z turnieju będzie się doskonale prezentować na telewizorach LG OLED.

EURO 2020 w 4K i HDR na TVP 4K

Wiemy, że EURO 2020 będziemy mogli obejrzeć na specjalnie z tej okazji uruchomionym kanale TVP 4K, gdzie oprócz rozdzielczości 2160p do naszej dyspozycji będą także HDR (High Dynamic Range), a także dźwięk Dolby Atmos. Całość będzie nadawana w DVB-T2/HEVC, co jest krokiem ku temu, by w 2022 roku technologia ta stała się standardem. Taki pakiet gwarantuje nam, że telewizor LG OLED zdoła wyświetlić doskonały obraz z transmisji nadawanej na żywo, ponieważ oprócz dostarczanego sygnału odpowiedniej jakości możemy liczyć także na rozwiązania producenta, które maksymalnie wykorzystują możliwości transmisji.

Należy do nich czwarta generacja procesora α9 AI, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do przetwarzania obrazu oraz dźwięku. Wszystko opiera się na algorytmach głębokiego uczenia, dzięki czemu możliwe było przygotowanie m. in. funkcji AI Picture Pro, która jest w stanie rozpoznać twarze i sylwetki osób widocznych na ekranie - to przekłada się na lepsze zaprezentowanie ich na rozmazanym tle, ponieważ obiekty są przetwarzane niezależnie. Efektem jest bardziej przestrzenny efekt wizualny, co zwiększa wrażenia i zaangażowanie widza w trakcie oglądania transmisji sportowej.

Tym, o czym warto wspomnieć już na początku, jest oczywiście system Sports Alert, który umożliwia ustawienie powiadomień o nadchodzącym meczu, w jego trakcie (o najważniejszych wydarzeniach, takich jak strzelona bramka), a także z końcowym wynikiem. Bez przełączania kanału można być na bieżąco z kilkoma równolegle odbywającymi się wydarzeniami sportowymi. Nie przegapimy też rozpoczęcia żadnego meczu, ponieważ TV LG nam o nich przypomni, wyświetlając na ekranie odpowiedni alert.

Transmisje sportowe w możliwie najlepszej oprawie audiowizualnej

Coraz więcej zależy też od technologii w przypadku rozpoznawania rodzaju wyświetlanych treści i regulacji jasności obrazu - zależnie od tego, na co patrzymy (sport, film lub gra), telewizor samodzielnie dostosuje parametry oraz skorzysta z wbudowanego czujnika światła, by wyświetlany obraz wypadał jak najlepiej w domowych warunkach. Na tym nie kończą się możliwości duetu procesora i sztucznej inteligencji, bo analizowane są poszczególne kadry i sceny, a to oznacza, że dla każdej z nich dostosowywane są inne, najbardziej odpowiadające ustawienia. W przypadku imprez sportowych nie mniej istotny od obrazu jest dźwięk, bo to on w dużej mierze niesie ze sobą emocje towarzyszące meczom piłkarskim. Dlatego dobrą wiadomością jest obecność funkcji AI Sound Pro odpowiedzialnej za tworzenie wirtualnego dźwięku 5.1.2, który popłynie do nas prosto z głośników telewizora, zapewniając wrażenie bycia w centrum oglądanych wydarzeń.

Na tym jednak możliwości sprzętowe i software’owe się nie kończą. Gdy skupimy się na detalach, to zauważymy, jak dużą rolę odgrywają one w trakcie oglądania transmisji i z detali stają się kluczowymi cechami telewizora. Należy do nich wsparcie dla HDR HLG, które jest najpopularniejsze wśród nadawców, a które znacząco zmienia percepcję obrazu ze sportowych aren. Te bardzo często są skąpane w jasnym świetle, ale nie brakuje obszarów słabiej oświetlonych. Najbardziej zauważalne jest to podczas wydarzeń organizowanych przy sztucznym świetle, gdzie cień na trybunach jest jeszcze bardziej zauważalny, a światło z lamp mocniejsze i bardziej ostre. To wszystko sprawia, że transmisja na żywo w HDR uwypukla te różnice, gdyż ciemniejsze partie obrazu są nadal rozpoznawalne przez widza, a lampy nie są przejaskrawionymi punktami, plamami ze światła, lecz wyraźnie dostrzegalne są poszczególne jupitery.

Slogan o tym, że taka oprawa jest bliska temu, co zobaczyliśmy na żywo słyszeliście wielokrotnie, ale jest w tym sporo prawdy, ponieważ różnice pomiędzy jasnymi i ciemnymi obszarami mogą być jeszcze większe, a najjaśniejsze punkty osiągają wartości, jakie kiedyś były zupełnie nieosiągalne. To wszystko idzie w parze z matrycą OLED 120 Hz w modelach LG G1 Gallery i C1, która zapewnia płynność obrazu przy dynamicznych ujęciach, a te przecież są fundamentem każdej transmisji sportowej. W futbolu jest to niezwykle ważne, dlatego w połączeniu z zaawansowaną technologią OLED Motion Pro możemy oczekiwać, że wszystkie te dynamiczne ujęcia nie będą rozmazane, a obraz stanie się jeszcze płynniejszy i bardziej wyraźny.

Telewizor OLED samodzielnie dobierze najlepsze parametry

Polegając na automatycznych ustawieniach, które rozpoznają oglądane treści, można nareszcie zapomnieć o przeklikiwaniu się przez rozbudowane menu ustawień i konfiguracji obrazu oraz dźwięku. To dla wielu użytkowników będzie prawdziwym przełomem, ponieważ duża część osób nie zmienia domyślnych ustawień i nie wykorzystuje pełnego potencjału telewizora. Odpowiedni dobór wszystkich parametrów znacząco wpływa na to, jak wygląda transmisja sportowa, a dedykowane widowiskom sportowym zestawy algorytmów i konfiguracji sprawiają, że wszystko wygląda i brzmi o wiele lepiej. Z drugiej zaś strony, dla osób, które mają konkretne oczekiwania i wiedzą, jak dopasować możliwości telewizora LG OLED do własnych potrzeb, zaawansowane ustawienia pozwolą dostosować każdy aspekt obrazu i przypisać go danym złączom czy rodzajom treści.

Jaki telewizor LG OLED wybrać?

Wyczekiwany i nieco spóźniony turniej EURO 2020 nadchodzi wielkimi krokami. Będziemy mogli podziwiać rozgrywki w możliwie najlepszych warunkach – nie musimy już obawiać się o odpowiednią jakość transmisji, dlatego jedyne, o co należy zadbać to właściwy telewizor. Wspominane w tym materiale modele telewizorów LG OLED, czyli serie G1 Gallery oraz C1. Pierwsza linia oferowana jest w rozmiarach 55, 65 oraz 77 cali, a wyróżnia ją niebanalny design, który pozwala umieścić telewizor na ścianie, gdzie będzie przypominać obraz. Nowa technologia OLED evo oraz zwiększona jakość obrazu maksymalnie wykorzystają sygnał w 4K z HDR-em, wbudowana w telewizor funkcja galerii umożliwia wyświetlanie zdjęć, a opcja sterowania za pomocą naturalnych komend głosowych działa bez użycia pilota. W przypadku serii C1 możemy wybrać pomiędzy telewizorami w rozmiarach 48, 55, 65, 77 i 83 cale. Każdy z nich został wyposażony w klasyczną podstawę, uwagę zwracają wersje kolorystyczne Titan i Vanilla, a atutem najmniejszego OLED-a w ofercie z przekątną 48 cali jest to, że może służyć również jako duży monitor. Telewizory LG OLED są więc w stanie odpowiedzieć na najbardziej wymagające potrzeby widzów i wpasować się w ich różnorodne oczekiwania – już nigdy nie będziemy musieli się martwić o najlepsze wrażenia z transmisji sportowych.

--

Materiał powstał we współpracy z marką LG

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu