Microsoft

Najbardziej etyczna firma to? Microsoft. Tak sądzą Amerykanie

Jakub Szczęsny
Najbardziej etyczna firma to? Microsoft. Tak sądzą Amerykanie
4

Gdybyście mnie zapytali, która firma (z tych wielkich na świecie) jest "etyczna", albo "najbardziej etyczna", to powiedziałbym, że za jasną cholerę nie wiem i dajcie mi święty spokój. Nigdy nie uważałem, że w biznesie można szeroko mówić o czymś takim jak etyka, szczególnie na takim szczeblu, na jakim znajdują się tacy giganci jak Microsoft, Google, Apple i reszta.

Amerykanie jednak się wypowiedzieli i w ankiecie, Microsoft pokonał 921 konkurentów z 51 innych krajów. Firmy były oceniane pod względem podejścia do pracowników, klientów, społeczności, środowiska oraz udziałowców. Ten wybór może zaskakiwać, ale pamiętajmy o tym, że Amerykanie mają nieco inny punkt odniesienia. W amerykańskim społeczeństwie Google jest postrzegane jako "złodziej danych", chociaż nie tak szeroko jak Facebook. Za Apple ciągnie się smród dzieciaków pracujących w fabrykach z Foxconna w Chinach. Natomiast w przypadku Microsoftu... co? Ani to już nie jest żaden monopolista, ani skostniały kolos. To fajna firma.

Organizacja non-profit, Just Capital zorganizowała badanie dla CNN, w którym zapytano 4 000 Amerykanów o to, jaka firma jest "najbardziej etyczna". Kwestionariusz podzielono na kategorie pytań, w których znalazły się pytania otwarte i zamknięte. Wyszło na to, że Microsoft wypadł najlepiej i to właśnie ten gigant z Ameryki jest "najbardziej etyczny". Cóż, w Ameryce nie mógł wygrać nikt inny.

Nie pisałbym jednak o tym, gdyby nie jedna, bardzo istotna kwestia. Zmieniło się podejście ludzi do firm technologicznych, nie tylko w Stanach. Google ostatnio bardzo nabroił sobie aferą z Nightingale, Apple natomiast - wspominałem o tym wyżej, dzieciaki w fabrykach, wysokie ceny, snobizm i wręcz religia. Nie wszyscy Amerykanie z tego się cieszą.

W oczach Polaków wygrałaby pewnie inna firma

Tylko jaka? Wiecie, chciałbym zobaczyć takie badanie w Polsce, jednak nie jestem pewien, czy standardowy mieszkaniec naszego kraju wie cokolwiek o tym, w jaki sposób Microsoft, Apple czy Google wspierają społeczności, albo realizują programy dla środowiska naturalnego. A może nie ograniczajmy się jedynie do firm z Ameryki?

Czytaj więcej: Porażka Windows Mobile. Gates wskazał winnego

Na pewno nieco więcej powiedzieliby o firmach polskich, a już na pewno o polskich instytucjach państwowych - zdecydowanie chciałbym poznać nasze zdanie na temat takich instytucji jak ZUS, NFZ i tak dalej i tak dalej. Jestem pewien, że mało kto byłby zadowolony z tego jak działają twory "wygenerowane" przez nasz aparat państwowy. Zastanawia mnie jednak cały czas "polska firma", która charakteryzuje się najwyższym poziomem "etyki". Nie będę wskazywał żadnej, ale wiecie, nie przychodzi mi żadna do głowy. Może to jeszcze nie czas, by o tym mówić, bo kultura biznesowa w naszym kraju stoi na... zdecydowanie niższym poziomie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu