Czy na tym ma polegać decentralizacja, niezależność od instytucji, firm i innych organizacji? Wygląda na to, że kryptowaluta Ethereum w ok. 25% chmurowych węzłów działa wewnątrz usług chmurowych Amazon (Amazon Web Services). Jak podaje m. in. TheNextWeb odsetek węzłów w chmurach wynosi 61,6 procenta.
Eksperci zauważają, że jest to problem, który może ważyć na niezależności Ethereum w roli kryptowaluty. Czy Amazon, który odpowiada za działanie ponad połowy węzłów infrastruktury Ethereum jest firmą godną zaufania i czy rzeczywiście będzie cały czas utrzymywał jakość swoich usług na stałym poziomie (by ETH cały czas funkcjonowało tak dobrze i tak szybko jak teraz?)?. Ostatecznie, czy Amazon mając na uwadze ten fakt nie będzie próbował wywrzeć jakiegoś wpływu na środowisko tej kryptowaluty lub uszczknąć cokolwiek dla siebie?
Czytaj więcej: Czym jest Ethereum? Oto co warto wiedzieć
Wystarczy spojrzeć na ostatnie awarie Amazon Web Services odnoszące się do kryptowalut. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej usługi chmurowej spowodowały problemy z aktualnością danych rynkowych wielu walut kryptograficznych, nie tylko Ethereum. Dlatego też, pojawia się sporo wątpliwości odnoszących się do wysokiego udziału AWS w utrzymaniu węzłów drugiej najpopularniejszej kryptowaluty na świecie.
Decentralizacja w takich warunkach może się po prostu nie udać. Wystarczy lekkie tąpnięcie
Problemy w utrzymaniu usługi, m. in. awarie lub trudności biznesowe mogą spowodować, że sytuacja Ethereum na rynku może być bardzo nieprzewidywalna. Wystarczy, że Amazon Web Services zaliczy kolejną, bardzo poważną awarię, która zaszkodzi wydajności infrastruktury należącej do Ethereum. Cena kryptowaluty może polecieć na łeb na szyję. Inwestorzy, osoby korzystające z Ethereum mogą mieć poczucie, że korzystają nie z godnej zaufania waluty lecz z bomby zegarowej, której stabilność nie zależy od społeczności czy naturalnych mechanizmów.
Dodatkowo, spory udział Amazona w utrzymaniu infrastruktury Ethereum to całkiem dobra okazja dla innych organizacji, rządów do sterowania tą firmą. Celem każdej kryptowaluty jest uwolnienie się od regulacji oraz wpływu instytucji - doprowadzenie do sytuacji, w której jedna firma ma sporo do powiedzenia w zakresie funkcjonowania węzłów to wręcz proszenie się o kłopoty w przyszłości.
Ostatecznie, sam Amazon może wpaść na pomysł wykorzystania tej sytuacji i zbicia kapitału dla siebie. Ethereum powinno być utrzymywane w równym procencie w różnych usługach chmurowych, by żadna firma nie miała do powiedzenia więcej niż jakakolwiek inna. Biorąc pod uwagę ostatnia zawirowania polityczne (m. in. bitwę handlową z Chinami), wpływ rządów, instytucji na firmy informatyczne może być przeogromne. A tego właśnie twórcy świata kryptowalutowego zawsze chcieli uniknąć...
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu