E-sport

W 2017 Steam był zdominowany przez gry esportowe!

Artur Janczak
1

Firma Valve na podstawie przychodów brutto podzieliła się listą 100 najlepiej sprzedających się gier na platformie Steam w 2017 roku. Nie podano konkretnych liczb, a także miejsc w rankingu, tylko podzielono produkcje na cztery grupy: Platyna, Złoto, Srebro i Brąz. W najważniejszej kategorii, zawierającej 12 pozycji połowa to tytuły związane z esportem.

Nikogo raczej nie zdziwi, że w czołówce znalazły się takie gry jak Counter-Strike: Global Offensive i Dota 2. Te od bardzo dawno są jednymi z najpopularniejszych w sklepie firmy Valve. Największe zyski idą oczywiście z mikrotransakcji, gdzie ludzie kupują, sprzedają i wymieniają się przedmiotami. W przypadku D2 warto wziąć pod uwagę również fakt, że zakupy w samej grze przekładają się na pulę nagród w wielkim turnieju – The International.

Steam to nie tylko CS:GO

Steam - Rocket League

W tej samej kategorii znalazły się także Rocket League i PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS. Obydwie produkcje zyskały miliony fanów, więc ich obecność również nie powinna być dla nikogo jakimś wielkim zaskoczeniem. Twórcy Rocket League pochwalili się dzisiaj, że na całym świecie jest już 40 milionów graczy, którzy sprawdzili ich produkcję.

https://twitter.com/RocketLeague/status/948312773565362176

Jeżeli chodzi o PUBG to liczby są również imponujące. Kilka dni temu odnotowano aż 3 miliony osób, które w tym samym czasie grały w ten tytuł. Poprzedni rekord także należał do tej gry i wydaje się, że to jeszcze nie jest ostateczny wynik. Battle Royale stał się szalenie popularny i z każdym dniem zainteresowanych przybywa, nie tylko w samym PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS.

Steam - PUBG

Rainbow Six Siege radzi sobie coraz lepiej!

Do Platyny zakwalifikowało się również H1Z1 i Tom Clancy’s Rainbow Six Siege. Ubisoft bardzo mocno zaangażował się w działania esportowe, czego wynikiem było trzynaście turniejów w 2017 roku. Firma ma dalsze plany na rozwój R6 i mam nadzieję, że tyczy się to również naszego rynku. Na ostatnich dwóch edycjach Warsaw Games Week odbyły się dwa wydarzenia związane z tą produkcją. Jeżeli chodzi natomiast o H1Z1, to jest to typowa konkurencja dla PUBG. Co wiecej, cena 17,99 na pewno zachęciła wiele osób do sprawdzenia zabawy na zasadach Battle Royale. Nie wydaje się jednak, aby całościowo gra ta mogła zagrozić produkcji Bluehole.

Steam - CS:GO

Profesjonalne walenie w joystick z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Esport mocno odcisnął swoje piętno w świecie elektronicznej rozrywki. Pewna stagnacja, gdzie królowały trzy produkcje: CS, DOTA 2 i LoL, powoli przechodzi do przeszłości. PUBG dopiero się rozkręca, a i Rocket League może znaleźć się w czołówce. Ten rok zweryfikuje, kto będzie w stanie zainteresować większą liczbę osób. Nie można też zapominać o StarCraft czy Overwatch. Blizzard nadal chce uczestniczyć w esporcie i o ile ich RTS raczej ma pewną pozycję, tak z OV będą musieli się bardziej postarać. 2018 zapowiada się naprawdę ciekawie.

Jeżeli interesują Was pozostałe tytuły, które znalazły się w TOP 100 platformy Steam, to znajdziecie je pod tym adresem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu