Moje przemyślenia

Eskadra wydała oświadczanie - to nasze logo a podobieństwo jest przypadkowe

GM
Grzegorz Marczak
30

Na blogu Maćka pojawiła się informacja o oświadczeniu grupy Eskadra dotyczącym podobieństwa zaprojektowanego przez nich logo Białegostoku z logiem organizacji the Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender Community Center. W poprzednim wpisie na ten temat wyraziłem nadzieję (jak teraz czytam oświadcze...

Na blogu Maćka pojawiła się informacja o oświadczeniu grupy Eskadra dotyczącym podobieństwa zaprojektowanego przez nich logo Białegostoku z logiem organizacji the Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender Community Center.

W poprzednim wpisie na ten temat wyraziłem nadzieję (jak teraz czytam oświadczenie to wiem, że było to bardzo naiwne) na to, że Eskadra bez zbędnych tłumaczeń i przechodzenia w szczegóły przyzna się do podobieństwa i inspiracji i zakończy całą dyskusję. Stało się jednak inaczej czyli można by powiedzieć jak zwykle.

Eskadra w swoim przydługi oświadczeniu tłumaczy, że podobieństwo logotypów faktycznie występuje ale ich dzieło opracowane dla Białegostoku nie było wzorowane na porównywanym logu. Niestety im dalej tym gorzej, okazuje się bowiem, że media tak nakręciły z porównywaniem starych logosów do nowych iż nie wiadomo już które logo jest kogo i kiedy powstało.

Następnie możemy przeczytać też o zbiorowej odpowiedzialności agencji i klienta, wszyscy razem ciężko pracowali i wypracowali projekt który obie strony zatwierdziły. Ciekawe tylko czy klient wiedział o tym jak bardzo ten ciężko wypracowany wzór graficzny podobny jest do już w sieci istniejącego loga?

Zastanawia mnie tęż czy nawet jeśli przez przypadek (w co nie wierzę) zrobi się identyczne logo to czy nie wypadało by go zmienić chociażby dla dobra klienta i po to aby nie było dyskusji o całych plagiatach?

W dokumencie jest też sekcja poświęcona znacznym różnicą między obiema grafika - ta część dokumentu wydaje mi się za bardzo naciągana. Przypomina mi to trochę porównywanie rysunków w ćwiczeniach dla dzieci gdzie poleceniem jest "znajdź 10 szczegółów" - czy na tym ma polegać kreatywność? Jeśli tak to muszą nią się najbardziej popisać ludzie patrzący na te logosy i znajdujący różnice.

Jedyny fragment oświadczenia, nadający nieco inny ton całej wypowiedzi jest na samym końcu. Szkoda, że zamiast zbędnych tłumaczeń PR-owcy Eskadry nie przyjęli go jako myśli przewodniej całej wypowiedzi.

Grupa ESKADRA pozostaje do dyspozycji Miasta Białystok, całkowicie biorąc na siebie odpowiedzialność za swoje projekty. W razie takiej potrzeby ze strony Miasta, agencja gotowa jest podjąć się wprowadzenia modyfikacji do projektu logotypu, choć nie uznajemy jednak takich działań za konieczne.

Niestety odpowiedz w formie oświadczenia Eskadry mnie przynajmniej rozczarowuje. Mam nadzieję, że sprawa zakończy się jakoś sensownie dla Białegostoku, bo wbrew temu co niektórzy piszą nie każdy rozgłos jest dobry - a szczególnie nie taki, kiedy ma się za cel promowanie miasta.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

logo