Antyapps

English Word Formation — angielskie słowotwórstwo w kieszeni

A
Antyapps
0

Słowotwórstwo, a w szczególności to w językach obcych często potrafi przysporzyć nie lada problemu. W szczególności jeśli czeka kogoś matura rozszerzona z języka angielskiego— najbliższa na szczęście dla wielu z was w przyszłym roku, a jeśli powtórkowa w sierpniu?— marsz do nauki. Przy egzaminac...

Słowotwórstwo, a w szczególności to w językach obcych często potrafi przysporzyć nie lada problemu. W szczególności jeśli czeka kogoś matura rozszerzona z języka angielskiego— najbliższa na szczęście dla wielu z was w przyszłym roku, a jeśli powtórkowa w sierpniu?— marsz do nauki. Przy egzaminach na wyższym poziomie, jak FCE, CPE, CAE nie ma miejsca na brak rozszerzonej wiedzy i bogatego zasobu słownictwa. Ale jeśli chcecie tylko poszerzyć swoje słownictwo, czy nabyć większą znajomość zasad słowotwórstwa angielskiego, English Word Formation spisze się na medal.

English Word Formation to aplikacja, która pomaga w nauce i zapamiętywaniu rzeczowników, przymiotników czy czasowników powstałych z wyrazów już znanych. W języku angielskim powstawanie nowych wyrazów, które należą do innych części mowy niż wyrazy, od których pochodzą opiera się głównie na derywacji — tworzeniu wyrazów pochodnych, zarówno przez stosowanie przyrostków, przedrostków czy konwersji słów. To właśnie wyrazy pochodne są główną osią działania English Word Formation. W swoich zasobach ma wyrazy oraz ich pochodne wraz ze znaczeniami, zarówno wyrazów nowo tworzonych, jeśli mają inne znaczenie niż wyraz źródłowy.

Sama aplikacja jest prosta i nie zachwyca swoim wyglądem. Do dyspozycji użytkownika oddana została tabela z alfabetycznie uszeregowanymi wyrazami wraz z ich określoną częścią mowy. Małe menu w postaci plusa umieszczonego na spodzie ekranu prowadzi do różnych opcji aplikacji. W ustawieniach można zmienić wiele parametrów, jak na przykład szeregowanie wyrazów, wymowę — brytyjską lub amerykańską, a także kilka opcji personalizacji aplikacji — wybranie kolorów tabel oraz belek. Wyszukiwarka słów działa również poprzez komendy głosowe.

Angielskie słowotwórsto to teraz przyjemność

Po wybraniu konkretnego słowa otworzy się karta z definicją słowa oraz jego pochodnymi, które można stworzyć w różnych częściach mowy. Każde z wyrazów można odsłuchać zarówno w wymowie brytyjskiej jak i amerykańskiej. Poznać można również znaczenie nowych wyrazów — jeśli jest ono inne niż słowo źródłowe. Można również dane wyrazy zapisać w zakładce ulubionych słów, kopiować do schowka czy dzielić się nimi ze znajomymi. Jeśli natkniemy się na błąd, w łatwy sposób można przekazać swoje spostrzeżenia do twórców aplikacji.

English Word Formation, choć nie zachwyca swoim wyglądem, robi to co do niej należy. W przejrzysty sposób uczy nowych wyrazów wraz z ich wymową i nie wymaga przy tym stałego dostępu do internetu. Baza słów może wydawać się niewielka, jest to nieco ponad trzy tysiące pozycji — przy czym twórcy chwalą się, że jest to największa baza z dostępnych tego typu aplikacji. Słownik jest również na bieżąco aktualizowany i pojawiają się w nim nowe wyrazy, również te zaproponowane przez społeczność użytkowników.

Aplikacja dostępna jest w Google Play, w wersji uniwersalnej, za 1,79 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: