Ciekawostki technologiczne

Lego na nowej ścieżce! Te klocki nie będą rozkładać się przez miliony lat

6

Nadepnęliście kiedyś na ten plastikowy klocek? Ten ból pamięta chyba prawie każdy z nas, a za każdym razem potwierdzana była tylko wytrzymałość produktu LEGO. Po 60 latach działalności nadchodzi diametralna zmiana w ofercie duńskich klocków - pojawią się w niej klocku z materiałów przyjaznych środowisku.

Wszystkie klocki Lego były do tej pory wytwarzane z tworzywa o nazwie ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy), co dawało im niezwykłą odporność na zarysowania i wytrzymałość. Nowa linia klocków, czyli zestawy botaniczne, w których skład wchodzą liście, krzaki oraz drzewa będą wytwarzane z plastiku pochodzenia roślinnego na podstawie trzciny cukrowej - jednym słowem polietylenu.

Pierwsze ekologiczne klocki Lego pojawią się w sprzedaży w 2018 roku

Grupie LEGO zależy, aby wywierać pozytywy wpływ na otaczający nas świat, dlatego ciężko pracujemy, aby tworzyć dla dzieci wspaniałe zabawki, używając produktów przyjaznych środowisku. Jesteśmy dumni, że pierwsze elementy LEGO z plastiku pochodzącego z surowców zrównoważonych ekologicznie, są już w produkcji i pojawią się w zestawach LEGO jeszcze w tym roku. To wielki, pierwszy krok, aby wypełnić nasze ambitne zobowiązanie, by wszystkie klocki LEGO były wykonywane z takich surowców - mówi Tim Brooks, Vice President, Environmental Responsibility w Grupie LEGO.

Co zostało wyraźnie zaznaczone, pod względem technicznym, nowe klocki są identyczne do tych wytwarzanych do tej pory z tworzywa ABS. Nowe zestawy przeszły wszystkie niezbędne testy jakości i bezpieczeństwa. W tym momencie, nowe polietylenowe zestawy stanowią 1-2% wszystkich plastikowych elementów produkowanych przez Lego.

Patrząc na nową ścieżkę obraną przez Lego warto wspomnieć o fakcie bycia partnerem organizacji WWF - to ona wspiera popyt na tworzywa sztuczne pochodzące z tak zwanych zrównoważonych ekologicznie źródeł. Co ciekawe, wciąż nie jest jednoznacznie określone czym jest ów materiał, ale najważniejsze jest źródło, z którego go pozyskano oraz  skład chemiczny i wpływ na środowisko.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu