Apple

Wielka serwerownia Apple ogrzeje pobliskie osiedle. Tę firmę jest za co podziwiać

Marcin Hołowacz
Wielka serwerownia Apple ogrzeje pobliskie osiedle. Tę firmę jest za co podziwiać
23

Wszyscy doskonale wiemy, że Apple to firma z typu „naj” i właśnie dlatego iPhone’y są najbardziej innowacyjnymi telefonami świata… no, może kiepsko zacząłem, tzn. odrobinę przesadziłem. Przejdźmy do innej, odrobinę mniej kontrowersyjnej kwestii, w której Apple również walczy o miano firmy będącej „najbardziej coś”. Chodzi oczywiście o bycie najbardziej eko.

Logo Apple do czegoś zobowiązuje

Jeśli logo twojej firmy to jabłko, wypadałoby aby była tak ekologiczna jak to tylko możliwe. Najwyraźniej Apple świetnie zdaje sobie z tego sprawę… ok, żarty na bok. Trzeba przyznać, że centra danych które mają powstać w Danii i Irlandii faktycznie zostaną zrealizowane w bardzo przemyślany sposób i będą naprawdę ekologiczne.

Centra przetwarzania danych często generują dużo ciepła, które zwyczajnie się marnuje. Dlatego ogromne obiekty Apple (166 tys. metrów kwadratowych każdy), które mają być ukończone jeszcze w tym roku, będą przekazywać nadwyżki cieplne do lokalnych systemów ogrzewania, dzięki czemu pobliskie budynki skorzystają na obecności technologicznego giganta.

 To nie koniec ekologicznych rozwiązań

Dwa nowe centra baz danych będą zaspokajać swoje całkowite potrzeby związane z energią za pośrednictwem odnawialnych źródeł energii. Apple podjęło współpracę z Uniwersytetem Aarhus w celu opracowania systemu do przetwarzania odpadów rolniczych. Pozyskany metan posłuży za źródło energii dla centrum danych, natomiast powstały produkt uboczny w postaci nawozów bogatych w składniki odżywcze, zostanie przekazany miejscowym rolnikom. Ma to prowadzić do wzajemnych korzyści wszystkich zainteresowanych.

Poza tym wykorzystana zostanie również energia wiatru, dlatego wybór lokalizacji dla centrum danych nie jest przypadkowy i są to miejsca cechujące się dobrą wietrznością. Co więcej, centrum które powstanie w Irlandii będzie wykorzystywać energię pozyskiwaną z fal morskich. Apple podjęło również współpracę z Sustainable Energy Authority of Ireland w celu wspólnego opracowywania nowych metod pozyskiwania energii.

Centra danych które powstaną w Danii i Irlandii, mają służyć do realizowania usług związanych z: Siri, iTunes Store, App Store, iMessage, Apple Maps. Poza możliwie najniższym szkodliwym wpływem dla środowiska, zagwarantują jeszcze miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców. Centrum w Irlandii przyczyni się jeszcze do powstania różnych akcji edukacyjnych dla uczniów pobliskich szkół.

Całkowity koszt powstania wspomnianych obiektów wyniesie ok. 1,8 mld USD. Mają być otwarte jeszcze w tym roku. Apple chętnie chwali się faktem, iż 96% ich obiektów jest zasilanych energia odnawialną. Firma dąży również do ograniczeń w wykorzystywaniu szkodliwych materiałów i stara się wykorzystywać jak najwięcej materiałów pochodzących z recyklingu. Firma dosłownie chce być najbardziej ekologiczna na świecie… Trudno się dziwić, to świetnie wpływa na wizerunek oraz faktycznie ma korzystny wpływ na otoczenie.

Apple wzorem do naśladowania?

Czy Apple stanie się pod tym względem wzorem do naśladowania? A może już nim jest? Czy mając do wyboru kupno telefonu za 1000 zł i kupno telefonu za 4000 zł, kupisz ten droższy, który jednak ratuje naszą planetę, czy jednak ten w rozsądnej cenie, ale za to przyczyniający się do niszczenia środowiska?

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleIrlandiaekologiaDania