Felietony

Ecoosystem - zwycięzca Democamp już online

Grzegorz Marczak
Ecoosystem - zwycięzca Democamp już online
16

Ecoosystem ma ma być otwartą platformą gdzie spotykają się ludzie z różnych sektorów rynku, o różnych umiejętnościach i posiadających różnego rodzaju zasoby. Łączącym wszystko w całość elementem mają być więc wspólne projekty, rozwiązywanie problemów, poszukiwanie wsparcia dla swoich przedsięwzięć...

Ecoosystem ma ma być otwartą platformą gdzie spotykają się ludzie z różnych sektorów rynku, o różnych umiejętnościach i posiadających różnego rodzaju zasoby. Łączącym wszystko w całość elementem mają być więc wspólne projekty, rozwiązywanie problemów, poszukiwanie wsparcia dla swoich przedsięwzięć itp. Ma więc powstać ekosystem dla młodego biznesu (no i może nie tylko młodego).

Pierwsze podwaliny pod budowanie ekosystemu zostały już położone w postaci uruchomienia serwisu ecoosystem.com. Pierwszy krok więc został zrobiony i można go w tej chwili ocenić (bo co do planów i zamierzeń twórców platformy to z opinią musimy poczekać na pierwsze efekty).
Przyznam, że to co widać w internecie wygląda całkiem porządnie i dostarcza podstawowych funkcjonalności do tego aby opisać swój projekt dla którego potrzebujemy wsparcia, znaleźć pracownika, czy też zdefiniować problem jaki chcielibyśmy zlecić komuś do rozwiązania. Mamy też dość szczegółowy profil w którym można zdefiniować swoją rolę w platformie - dzięki temu możemy liczyć na zapytania ofertowe czy też wprost na propozycję współpracy (jeśli zdefiniujemy się na przykład w roli Freelancera).

Coby jednak nie słodzić chciałem autorom platformy zwrócić uwagę na kilka elementów które moim zdaniem mogły by być poprawione lub zrobione inaczej. Przede wszystkim w tej chwili odwiedzając stronę internetową ecoosystem w oczy rzucają się różnego rodzaju kategorie ogłoszeń (tak to nazwę) czyli sekcja z projektami, wyzwaniami, zasobami, ofertami pracy itp.

Nie eksponował by jednak tak bardzo tych sekcji dopóki nie zaczną w nich pojawiać się jakieś treści (w tym przypadku ogłoszenia) a skupił bym się bardziej na części redakcyjnej gdzie powinny pojawiać się zebrane z internetu różnego rodzaju informacje, porady i newsy (czyli wiedza). Widać, że taka sekcja jest już przygotowana do uruchomienia a przynajmniej ja tak rozumiem to co będzie kryło się pod odnośnikiem Know How.

Ja chciałbym widzieć ecoosystem bardziej jako repozytorium wiedzy, ludzkich umiejętności, zasobów oraz możliwość łączenia tych elementów na potrzeby naszego projektu czy problemu do rozwiązania. W chwili obecnej mamy elementy które jednak muszą moim zdaniem być bardziej poukładane aby tworzyć całości i aby serwis nie sprawiał wrażenia kolejnej "internetowej tablicy ogłoszeń".

Oczywiście w przypadku takiego przedsięwzięcia główny wysiłek i praca odbywa się "na tyłach" tego co widzimy w internecie. Tak więc liczę na to, że za chwilę zobaczymy na stronie informacje, ogłoszenia i inne treści od wszystkich organizacji które wspierają młody biznes. Mam też nadzieję, że nasze fundusze inwestycyjne i prywatni inwestorzy będą chętni do pomocy w tworzeniu platformy i do dzielenia się wiedzą.

Przed Ecoosystem jest jeszcze bardzo dużo pracy - natomiast ciężar sukcesu tego pomysłu spoczywa nie tylko na barkach twórców ale także na wszystkich tych którym zależy na powstaniu takiej platformy. Uważam więc, że jeżeli pomysł nam się podoba i uważamy taką inicjatywę za przydatną to powinniśmy się zaangażowanie w proces tworzenia jej wartości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

democamp