Świat

eBay chce wprowadzić Skype na giełdę

Grzegorz Marczak
eBay chce wprowadzić Skype na giełdę
6

Zakup firm Skype przez eBay stał się już legendarną transakcją w internecie. Przejęcie firmy za 2,6 miliarda dolarów w gotówce nie zdarza się zbyt często. Zaraz po zakupie wielu analityków zastanawiało się czy było to dobre posunięcie ponieważ trudno było wymyślić jakąś korzystną dla eBay synergię m...

Zakup firm Skype przez eBay stał się już legendarną transakcją w internecie. Przejęcie firmy za 2,6 miliarda dolarów w gotówce nie zdarza się zbyt często. Zaraz po zakupie wielu analityków zastanawiało się czy było to dobre posunięcie ponieważ trudno było wymyślić jakąś korzystną dla eBay synergię między obiema firmami.

Tak duża inwestycja odbijała się eBay czkawką przez długie lata aż wreszcie wczoraj ogłoszono iż Skype zostanie wystawiony na giełdę jako niezależna spółka. Proces przygotowania do IPO ma się zakończyć w pierwszej połowie 2010 roku. O tym dlaczego eBay postanowił wprowadzić Skype na giełdę można przeczytać w publicznym oświadczeniu dla inwestorów:

it's clear that Skype has limited synergies with eBay and PayPal. We believe operating Skype as a stand-alone publicly traded company is the best path for maximizing its potential

W międzyczasie byli właściciele Skype próbowali zorganizować grupę inwestorów którzy pomogli by odkupić Skypa od eBay - widać jednak iż albo planu tego nie udało się zrealizować albo też są tak duże konflikty między zarządami spółek. Warto też wspomnieć iż zanim Skype trafi na giełdę muszą zostać do końca rozstrzygnięte wszelkie spory i konflikty jakie się w okół tej firmy toczą. Chodzi głównie o licencjonowanie technologi P2P na której bazuje Skype (sytuacja jest całkiem ciekawa - polecam zapoznać się z tym artykułem).

Oczywiście zapowiedz eBay o planie wprowadzenia Skype na giełdę nie musi wcale być zrealizowana, kiedy pojawi się duży inwestor z chęcią zakupu, eBay prawdopodobnie nie będzie czekał. Warto wspomnieć, że Skype jest firmą która w ostatnich latach nabrała bardzo dużo dynamiki jeśli chodzi o przychody. W roku 2008 wygenerowała 551 milionów dolarów, (baza użytkowników urosła do 400 milionów), plan na rok 2009 zakładał nawet 1,1 miliona USD. Rozwojowi Skypowi bardzo sprzyja rozwój urządzeń mobilnych (aplikacja na iPhona została pobrana milion razy w przeciągu 36 godzin!). Można powiedzieć, że najlepsze czasy dla tej firmy dopiero nadchodzą, czemu z niechęcią przyglądają się operatorzy GSM, dla których Skype czy też telefonia VOIP staje się dość dużym problemem.

Wejście Skype na giełdę z pewnością było by bardzo dużym wydarzeniem i nie mam wątpliwości, że był by to sukces zarówno dla Skypa jak również dla eBay-a (a w gronie potencjalnych akcjonariuszy z pewnością znalazły by się "grube ryby" z branży technologicznej).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SkypeVOIPEBayt-mobile