Moje przemyślenia

"e" nauczyciel, szkoła, zasoby, uczeń - Cyfrowa Szkoła staje się faktem

GM
Grzegorz Marczak
13

Autorem tekstu jest Piotr Peszko, pasjonat uczenia się, fan e-learningu poszukujacy nowych rozwiązań dla starych problemów. Autor bloga o edukacji i pomysłodawca konferencji educamp. Do różnych projektów cyfryzacji szkoły zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Pojawiały się i więdły z regularnością kad...

Autorem tekstu jest Piotr Peszko, pasjonat uczenia się, fan e-learningu poszukujacy nowych rozwiązań dla starych problemów. Autor bloga o edukacji i pomysłodawca konferencji educamp.

Do różnych projektów cyfryzacji szkoły zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Pojawiały się i więdły z regularnością kadencji sejmowych, a w niektórych wypadkach nawet wcześniej. Tym razem jednak okazuje się, że przynajmniej etap pilotażowy ma szansę na realizację. Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła bowiem program pilotażowy Cyfrowa Szkoła. Oceniany jest on jako ważny krok w kierunku zamknięcia muzeum kredy o nazwie polska szkoła.

Pilotaż, na który przeznaczono 50 mln zł, a w którym weźmie udział 380 szkół, ma stworzyć podstawę do stworzenia programu cyfryzacji polskiej oświaty. Potrwa on od 4 kwietnia do końca sierpnia 2012 i dotyczył będzie głównie uczniów z klas IV - VI szkół podstawowych. Aktualnie szkoły mogą starać się o maksymalnie 200 tys. zł i same zadecydować na jaki sprzęt IT je wydać, ale jednocześnie muszą udokumentować 20% wkładu własnego, a to dla wielu może być problemem.

Planowane są także działania związane z kształceniem nauczycieli. Powołana ma zostać grupa 40 e-trenerów, 1200 e-moderatorów i 19 tys. e-koordynatorów, którzy za 20 mln. zł będą ewangelizować swoich szkolnych kolegów jak korzystać z materiałów edukacyjnych, na które przeznaczono kolejne 43 mln zł.

Podliczając budżet, do dyspozycji będzie 113 mln zł, więc największe firmy już prężą muskuły, a statki w Chinach czekają na załadunek tablic multimedialnych.

Pozostałe ważne fakty to:

  • ekshumowany ma zostać portal Scholaris,
  • TVP przygotuje akcję medialną,
  • opracowane podręczniki i inne pomoce zostaną opublikowane na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa (lub innej wolnej).

Wszystko ładnie i pięknie, ale rodzi się we mnie pytanie: Czy cyfrową rewolucję w szkole da się wyhodować w ministerialnej teczce?

Foto

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu