Wywiady

Dziewięć pytań - Tomasz Miś

Rafał Kurczyński
Dziewięć pytań - Tomasz Miś
129

Witajcie. Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie przedstawianie wam paru ciekawych osób z różnych środowisk, którzy z różnych powodów nie są zbyt popularni w naszych technologicznych realiach. Jedną z takich postaci jest na pewno Tomasz Miś, znany również jako "e X t 73", życzę wam miłej lektury...

Witajcie. Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie przedstawianie wam paru ciekawych osób z różnych środowisk, którzy z różnych powodów nie są zbyt popularni w naszych technologicznych realiach.

Jedną z takich postaci jest na pewno Tomasz Miś, znany również jako "e X t 73", życzę wam miłej lektury.

Witaj Tomaszu, przedstaw się naszym czytelnikom.

Witam nazywam się Tomasz Miś, w społeczności Ubuntu szerzej znany, jako e X t 7 3. W tym obszarze zajmuje się optymalizacją systemu. Poza Linuksem swoja aktywność zawodową koncentruje na audycie i kwestiach prawnych [z wykształcenia jestem prawnikiem i audytorem]. Mieszkam w Krakowie i muszę przyznać, że to świetne miejsce … choć smog czasem żyć nie daje ;). Lubie czynnie uprawiać sport – biegam codziennie. Ponadto uwielbiam góry o każdej porze roku.

Jaka jest twoja rola w społeczności Ubuntu?

W zasadzie moje miejsce w tej społeczności wynika z braków jakie dostrzegałem i jakie chciałem wyeliminować. Dla mnie zawsze istotne znaczenie miało osiągniecie „złotego środka”, a używając kolejnych dystrybucji Linuksa, czy innych systemów, np. Windows, FreeBSD, czy Mac OSX stwierdziłem, że „czegoś” mi brakuje, lub ich Twórcy postawili na jeden lub najwyżej dwa elementy, które dla nich były istotne. Powyższe doświadczenia skłoniły mnie do poszukiwania lepszych rozwiązań … stąd budowa kerneli, APM, etc. oraz nasz wspólny z Kolegą NetBitem [NetBit73] projekt NeteXt'73.

Dlaczego tym się zajmujesz?

W zasadzie na to pytanie już odpowiedziałem. To wynika ze „słabości”, jakie zauważyłem oraz następczo przyjętych celów i założeń. Otóż przyjąłem, iż system ma być jednocześnie maksymalnie wydajny, responsywny, takoż energooszczędny oraz przy tym zapewnić ma wysoki poziom bezpieczeństwa. Te 4 elementy mają pozostawać w harmonii - realizować ma się tu zatem zasada złotego środka. Myślę, że obecnie udaje mi się już budować środowisko spełniające te założenia.

Co sądzisz o dalszym rozwoju Ubuntu przez Canonical? Sądzisz, że pragną stać się niezależnym systemem operacyjnym idącym w ślady Apple?

Myślę, że do pewnego momentu Mark miał takie zapędy – na szczęście jego zbyt duży 'zapał' w tym aspekcie został chyba ostudzony, o czym dobitnie może świadczyć zgoda na wdrożenie systemd w miejsce Upstart. Myślę, że Ubuntu będzie podążać swoją drogą, jednak z zachowaniem pełnej kompatybilność z GNU/Linux. Canonical obecnie wyznacza trendy… jednocześnie pozostając otwartym na wszelkie alternatywy i to mi się bardzo podoba.

Dlaczego korzystasz z KDE?

Gdyż to najbardziej profesjonalne i dopracowane środowisko GUI z jakim miałem do czynienia i tu niezależnie od platformy systemowej. Po odpowiedniej konfiguracji, to środowisko jest także moim zdaniem jednym z najwydajniejszych, o funkcjonalności jakiej inne środowiska mogą mu jedynie pozazdrościć. Rozwój KDE poza sytuacją przejęcia z wersji 3.x.x na 4.x.x ma charakter nie rewolucji, a ewolucji i ten progres jest bardzo widoczny. Ponadto bazuje na bibliotekach Qt/QML co obecnie zaczyna stanowić standard i jest moim zdaniem o wiele lepszym wyborem niż GTK. Zresztą w mojej opinii GNOME od wersji 3.x.x stał się na tyle mało skalowanym, konfigurowalnym i wydajnym środowiskiem, że obecnie „batalia” o prymat głównego środowiska Linuksa na desktopach użytkowników zacznie się toczyć właśnie między KDE, a … Unity, które już wersji 7.x wygląda i zachowuje się naprawdę nieźle, a od wersji 8.x będzie już nową jakością bazującą na Qt/QML – całkowicie odchodząc od GTK/GNOME/Compiza.

Co spowodowało, że zainteresowałeś się właśnie dystrybucjami Linuksa?

Odpowiedź jest prosta nie satysfakcjonowało mnie korzystanie z systemu [Windows], który jest zamknięty, wolny, mało responsywny, bardzo niebezpieczny oraz … nie ma możliwości tak głębokiego ingerowania w jego zasoby – przynajmniej oficjalnie i zgodnie z literą prawa ;).

 Chrome OS i systemy chmurowe oparte o jądro tworu Linusa - według Ciebie ma to sens?

Myślę, że istnieje tu grono odbiorców, dla których takie rozwiązania będą satysfakcjonujące. Na pewno dla mnie nie … cóż taka sytuacja może skutkować dość poważnym ograniczeniem prywatności użytkownika i paradoksalnie w znacznym stopniu zmniejsza bezpieczeństwo dostępu do jego danych oraz ich integralność. Tu bowiem – abstrahując od uprawnień administratorów takiej chmury, jeśli udało by się przejąć kontrole na jej zasobami - wszelkie dane użytkowników będą stały otworem przez takim intruzem i skuteczne mogą zostać 'odebrane' ich prawowitemu właścicielowi. Dlatego Ja z dużą ostrożnością podchodzę do tych rozwiązań. Z oczywistych względów takie rozwiązania będą promowane … dostęp do danych był zawsze 'w cenie' ;).

 Czego oczekujesz od Ubuntu? Co twoim zdaniem powinni wprowadzić bądź zmienić abyś wrócił do Unity?

Na pewno znacznej poprawy funkcjonalności – w tym związanej z mobilnym użytkowaniem maszyny. Dla mnie ten interfejs lepiej pasuje do urządzeń takich, jak tablety… na pewno bardziej do mnie 'przemawia' KDE ;).

Czy według ciebie Ubuntu Next ma sens?

Tak i to bardzo – w tym upatruje poważnej poprawy wydajności, responsywności i funkcjonalności Unity… co z reszta już widać w Ubuntu Touch.

Jak więc widzicie, pierwszy "odcinek" naszego nowego cyklu dobiega końca. Mam nadzieję, że taka forma wywiadów wam się spodoba oraz, że będę publikować ich tu więcej. Życzę wam miłego i spokojnego wieczoru, a samemu Tomaszowi Misiowi bardzo dziękuję za wywiad.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Ubuntuhot