Telekomy

Drugie życie telefonów z Orange

Grzegorz Ułan
Drugie życie telefonów z Orange
7

Ochrona środowiska wpisana jest w strategię zrównoważonego rozwoju Orange, która ma na celu osiągnąć neutralność klimatyczną netto do 2040 roku. Tylko w latach 2014-2019 Orange przedsięwziął 190 inicjatyw, które pozwoliły znacznie obniżyć zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszyć „ślad węglowy” u tego operatora.

Wśród tych inicjatyw Orange są też takie, w ramach których operator zachęca do zadbania o środowisko również swoich klientów. Należą do nich między innymi telefonów odnowionych oraz odkup od klientów ich dotychczasowych telefonów), dzięki czemu mogą zakupić nowe urządzenia w niższej cenie. Mimo, iż to dwie różne inicjatywy, obie wpisują się w ideę nadania drugiego życia telefonom.

Zakup odnowionego telefonu od Orange

Jaki to odnowiony smartfon w Orange? To przede wszystkim nowy smartfon, ale na przykład z uszkodzonym opakowaniem, może też być używany czy zwrócony przez klienta lub też powystawowy. Przed poddaniem danego smartfona odnowieniu przechodzi on pierwszą ekspertyzę kwalifikacyjną stanu aparatu.

Samo odnawianie smartfonu przeprowadzane jest przez przez wyspecjalizowaną firmę, a po całym procesie odnowy poddawane jest on drugiej ekspertyzie polegającej na kontroli jakościowej i funkcjonalnej już odnowionego telefonu.

Klienci, decydujący się na zakup odnowionego telefonu, dostają go zapakowanego w nowe ekologiczne pudełko, w komplecie z ładowarką, baterią czy dokumentacją. Co ważne, smartfon taki objęty jest roczną gwarancją Orange z tytułu rękojmi.

Jak to cenowo się przedstawia? Sprawdźmy na przykładzie dwóch różnych odnowionych smartfonów.

Odnowiony Xiaomi Mi 8 6GB/64GB w abonamencie Orange

Ostatnia, najniższa cena Xiaomi Mi 8 6GB/64GB na Ceneo.pl wynosiła 1 499,00 zł, w tej cenie sprzedawany był jeszcze do niedawna w jednym ze sklepów internetowych. W Orange, w najbardziej popularnym abonamencie za 50 zł (nielimitowane rozmowy komórkowe, nielimitowane wiadomości SMS/MMS i 24 GB transferu danych) na start zapłacimy za niego 0,00 zł i później w 24 ratach po 46,00 zł.

Odnowiony Xiaomi Mi 8 6GB/64GB w abonamencie Orange Aktywacja Abonament Opłata na start Raty za sprzęt Razem
Abonament 50,00zł 50,00zł - - 1 200,00 zł
Rata za sprzęt 0,00zł - 0,00zł 46,00zł 1 104,00 zł
Razem 2 304,00 zł

Tak więc, za sam sprzęt zapłacimy tu 1 104,00 zł, czyli niemal 400 zł mniej niż za zupełnie nowego smartfona.

W przypadku, gdy posiadamy już abonament, zakup tego smartfona wyniesie nas jeszcze taniej, bo w 20 ratach po 44,95 zł całkowity jego koszt zamknie się w kwocie 899,00 zł, czyli dokładnie 600 zł taniej niż cena bazowa. Ta oszczędność wystarczy nam na pokrycie całkowitych kosztów oferty na kartę Orange Free (nielimitowane rozmowy i wiadomości, Social Pass i 35 GB transferu danych w miesiącu) również przez te 20 miesięcy.

Samsung Galaxy A12 w 20 ratach 0%

Drugi odnowiony smartfony sprawdzimy już tylko w opcji zakupu na raty 0% bez kosztów abonamentu, by pokazać rzeczywistą obniżkę ceny za sam sprzęt, przy tańszych urządzeniach. Za odnowionego Samsunga Galaxy A12 zapłacimy w 20 ratach po 31,95 zł łącznie 639,00 zł. Jego cena sklepowa wynosi obecnie 799,00 zł, a więc odnowiony będzie nas kosztował 160,00 zł mniej.

“Odkup w Orange”, czyli sprzedaj stary telefon i kup ze zniżką nowy

W przypadku, jeśli chcemy kupić nowy smartfon, a posiadamy jeszcze sprawne dotychczasowe urządzenie, również możemy na tym zaoszczędzić odsprzedając go w Orange i kupując nowy sprzęt ze zniżką.

Jak działa ten program w Orange? Podczas zakupu nowego telefonu w salonie Orange możemy jednocześnie sprzedać posiadanego dotychczas smartfona, a w zamian dostaniemy bon pieniężny, za który możemy obniżyć cenę wybranych nowych urządzeń.

Jaką kwotę możemy uzyskać za odsprzedanie swojego smartfonu? Konsultanta w salonie Orange na miejscu wyceni urządzenie, na niemniej wstępną jego wycenę możemy sprawdzić jeszcze przed wizytą w salonie na dedykowanej stronie Orange.

Sprawdzimy tu dwa droższe modele smartfonów, podobnie jeden od Xiaomi, drugi od Samsunga oraz dwa tańsze, które już powyżej sprawdziliśmy w pierwszym programie Orange.

Sprzedaż używanego Xiaomi Mi 10T 5G 6/128GB w Orange

Przy działającym bez zarzutu smartfonie i sprawnym wyświetlaczu możemy subiektywnie ocenić jego stan wizualny. Orange płaci za tego smartfona już przy dostatecznej ocenie - 120 zł, dobry stan wyceniony jest na 340 zł, bardzo dobry - 460 zł, a idealny na 560 zł.

Sprzedaż używanego Samsunga Galaxy S20 FE

Jeśli posiadamy Samsunga Galaxy S20 FE, a chcemy go wymienić na przykład na Samsunga Galaxy S20 FE 5G, możemy go odsprzedać Orange za 310 zł już przy dostatecznej ocenie wizualnej sprzętu. Zaznaczę, że aktualna różnica w cenie sklepowej pomiędzy tym smartfonem bez 5G i z 5G wynosi 300 zł.

Przy dobrym stanie wartość bonu jaką możemy uzyskać rośnie do 560 zł, przy bardzo dobrym stanie 740 zł, a przy idealnym już 850 zł.

Sprzedaż używanego Xiaomi Mi 8 6GB/64GB w Orange

To były droższe modele smartfonów, teraz sprawdźmy jak to wygląda przy tańszych urządzeniach, które pojawiły się już w pierwszej części artykułu.

Za Xiaomi Mi 8 maksymalna wartość bonu jaką możemy uzyskać to 360 zł. Przy dostatecznym stanie wizualnym będzie to 50 zł, dobrym - 150 zł, bardzo dobrym - 230, a w przypadku idealnego stanu - 300 zł.

Sprzedaż używanego Samsunga Galaxy A12 w Orange

Samsunga Galaxy A12 możemy sprzedać w Orange od oceny stanu wizualnego na poziomie dobrym za 50 zł, za bardzo dobry Orange płaci 80 zł, a za idealny 120 zł.

Podsumowanie

Tak więc jak widać, obie inicjatywy dają nam realną korzyść, nie tylko dla planety, ale również dla portfeli klientów. W obu przypadkach możemy dać drugie życie smartfonom, wpływając jednocześnie na ochronę środowiska i oszczędzając na zakupie konkretne pieniądze.

Warto przy tym pamiętać, że nawet jeśli posiadamy starsze urządzenie, które nie nadaje się już do odsprzedaży, warto przekazać go do recyklingu wrzucając do pojemnika w każdym salonie Orange.

--
Artykuł przygotowany we współpracy z operatorem Orange Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu