Microsoft

Dropbox i Office bliżej niż kiedykolwiek, będziecie zadowoleni

Konrad Kozłowski
7

O początkach i pierwszych efektach współpracy Microsoftu i Dropboxa pisaliśmy na AW już kilkukrotnie. Wszystko to zaczynało się dość niewinnie, ale na naszych oczach więź pomiędzy obydwoma firmami i ich produktami zacieśnia się i projekt ten staje się naprawdę bardzo istotny. Dla obydwu stron równie...

O początkach i pierwszych efektach współpracy Microsoftu i Dropboxa pisaliśmy na AW już kilkukrotnie. Wszystko to zaczynało się dość niewinnie, ale na naszych oczach więź pomiędzy obydwoma firmami i ich produktami zacieśnia się i projekt ten staje się naprawdę bardzo istotny. Dla obydwu stron również, ale przede wszystkim dla użytkowników.

O tym, że praca z dokumentami Office umieszczonymi na serwerach Dropboxa będzie stawała się coraz wygodniejsza i łatwiejsza firma chwali się od pewnego czasu. Na takie konkrety jakie zaserwowano nam wczoraj warto było jednak odczekać swoje, bo to co przedstawiono nam w aplikacjach mobilnych było jedynie przygrywką do projektu zaprezentowanego dla desktopów.

A jest nim "Odznaka Dropboxa" ("Dropbox Badge"), którą ujrzymy przy krawędzi programów Word, Excel i PowerPoint. W zależności od tego, jaki komunikat aplikacja będzie chciała nam przekazać, ikonka będzie zmieniała kolor i zawartość oraz będą wyświetlane "dymki" ze szczegółowymi informacjami. Dla przykładu aplikacja poinformuje nas, gdy inny użytkownik mający dostęp do pliku otworzył go oraz w momencie gdy pojawią się różnice wewnątrz dokumentu po dokonaniu zmian przez nas oraz innych.

"Odznaka" jest też interaktywna - po kliknięciu na nią dostępnych jest kilka opcji, których lista naturalnie zależy od tego co działo się z plikiem od momentu otwarcia. Podstawowymi możliwościami są opcja skopiowania bezpośredniego linku do pliku, przejrzenie historii zmian i zmiana ustawień udostępnionego folderu, w którym znajduje się dokument. Dodatkowo wyświetlane są tam informacje o tym, kto jeszcze pracuje nad dokumente oraz jaki czas temu zapisane zostały przez innego użytkownika zmiany. Błyskawicznie możemy przejść do wersji pliku utworzonej przez współpracownika lub przywrócić naszą wcześniejszą wersję pliku. Dropbox nie oferuje co prawda współpracy w czasie rzeczywistym, gdy można obserwować na bieżąco zmiany dokonywane przez współpracowników i kiedy to znika problem wersjonowania pliku w różnych miejscach, ale i tak to rozwiązanie znajdzie zastosowanie w wielu innych sytuacjach.

Co istotne, nawet gdy (przypadkowo lub nie) zamkniemy aplikację Dropboxa działającą w tle, przy każdorazowym uruchomieniu jednej ze wspieranych aplikacji Office'a Dropbox zostanie ponownie włączony i pojawi się "Dropbox Badge". Imponująca jest także lista wspieranych wersji systemów i pakietów Office: na systemach Windows 7 i Windows 8.x wspierane są Office 2007, Office 2010 oraz 2013; na OS X 10.8, 10.9, 10.10 Dropbox Badge współpracuje z Officem 2011.

Jak na razie o dostęp do tej funkcji ubiegać się mogą tylko firmy z subskrypcją Dropbox for Bussines. Pozostali, czyli zwykli użytkownicy otrzymają tę funkcję dopiero na początku 2015 roku. Po wszystkim czego dowiedzieliśmy się na temat nowości od Dropboxa wydaje mi się, że te kilkadziesiąt dni możemy jeszcze cierpliwie zaczekać. Bo jest na co.

Źródło: Venturebeat.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftofficeDropbox