0

Czy telenowela z dowodami rejestracyjnymi nareszcie się skończy? Mamy tweety Ministerstwa

dowód rejestracyjny
Minister Infrastruktury zapowiedział, że od 1 października nie będzie konieczności wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia. Czy to koniec zamieszania?

O zmianach w przepisach dotyczących dokumentów, które musi mieć zawsze przy sobie kierowca pojazdu mechanicznego napisano już wiele. Na początku maja informowaliśmy, że od 4 czerwca nie będzie już obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Podobny ton podchwyciło wiele innych redakcji, jednak i w naszej pojawiły się głosy niedowierzania. I okazało się, że niedowiarki miały rację, bowiem Ministerstwo Cyfryzacji nie zdążyło wprowadzić potrzebnych zmian i dzisiaj nadal musimy posiadać przy sobie wspomniane dokumenty.

Jak się okazje, Minister Cyfryzacji miał jednak dzisiaj dobre wiadomości dla Polaków. Na konferencji prasowej Marek Zagórski zapowiedział, że 1 października bieżącego roku, obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu zniknie. Warto przypomnieć, że obecnie za brak takich dokumentów grozi po 50 zł mandatu za każdy brakujący „kwit”.

przepisy dotyczące dowodów rejestracyjnych

Dzięki uruchomieniu kolejnych możliwości Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to na funkcjonariuszu Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego (albo innej kontrolującej kierowcę służby) będzie spoczywał obowiązek weryfikacji czy dany pojazd jest zarejestrowany i posiada ważne ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu ma się m.in. skrócić czas procedur i ewentualnych kontroli. A co w przypadku kiedy policjant zdecyduje się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego? Wtedy też kierowca otrzyma stosowny „kwitek” potwierdzający takowe zatrzymanie, a w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pojawi się stosowna adnotacja, która będzie widoczna dla innych funkcjonariuszy. W przypadku kiedy dowód zostanie „zwrócony” adnotacja zostanie wykreślona.

Należy jednak pamiętać, że chociaż 1 października ma zniknąć obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC, to kierowca nadal zobowiązany ma być do okazania ważnego dokumentu prawa jazdy w czasie kontroli. Czy dzisiejsze deklaracje Ministerstwa Cyfryzacji okażą się prawdziwe? Przekonamy się o tym w październiku bieżącego roku.

przepisy dotyczące dowodów rejestracyjnych