Poradnik

Dorabiasz? Sprawdź, jak możesz to zrobić bez podpisywania umowy, czy rejestracji działalności

19

Od 30 kwietnia można dorabiać bez konieczności podpisywania umów, bez opłacania składek ZUS oraz na bieżąco zaliczek na podatek dochodowy. Poniżej podpowiem, jak to zrobić i ile można w ten sposób zarobić.

Autorką artykułu jest Aneta Socha, ekspert kadrowo-podatkowy inFakt

Na czym będzie polegać działalność bez rejestracji?

Dorabianie bez formalnie podpisanej umowy będzie możliwe w ramach działalności bez rejestracji, nazywanej inaczej działalnością nieewidencjonowaną. Możesz ją prowadzić, jeśli w okresie 60 poprzednich miesięcy wcześniej nie prowadziłeś działalności gospodarczej i twoje miesięczne przychody będą mniejsze niż 1 050 zł.

Kluczowy limit

Wspomniałam wyżej o kwocie 1 050 zł przychodu - skąd wzięła się ta kwota? Dokładnie chodzi o to, że przychód miesięczny nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 minimalna płaca wynosi 2 100 zł brutto, stąd też jej połowa to kwota 1 050 zł, która obowiązuje na 2018 rok.

Warto też pamiętać, że ponoszone koszty np. na dojazd, czy koszty wysyłki nie mają znaczenia dla tego limitu. Przy limicie liczy się tylko kwota, jaką otrzymamy.

Przekroczenie limitu - co wtedy?

Warto też zadać sobie pytanie, co dzieje się w momencie przekroczenia limitu przychodu. Przepisy mówią, że w momencie przekroczenia limitu należy zarejestrować działalność gospodarczą. Wniosek CEIDG-1 trzeba złożyć w terminie 7 dni od dnia przekroczenia limitu.

Czy są jakieś ograniczenia przy usługach wykonywanych w ramach działalności bez rejestracji?

Tak, nie możesz np. świadczyć czynności wymagających koncesji, zezwolenia, a także usług agroturystycznych rolników, rolniczej produkcji wina, czy handlu wyrobami rolnymi.

Czy trzeba prowadzić jakąś dokumentację przy działalności bez rejestracji?

Nie trzeba prowadzić żadnej dokumentacji, ale oczywiście warto, aby w razie kontroli móc wykazać dane przychody. Wg. mnie najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie ewidencji, w której cała sprzedaż będzie ujmowana.

https://www.youtube.com/watch?v=Qg1gW7ReL_A&t=10s

Co z kosztami związanymi z działalnością bez rejestracji?

Często też pojawiają się pytania o to, czy zbierać faktury lub paragony za nabyte usługi i towary służące do działalności nieewidencjonowanej. Faktury czy umowy moim zdaniem dobrze jest zbierać, aby koszty ująć w zeznaniu rocznym i obniżyć tym samym podstawę do wyliczenia podatku dochodowego. Paragon może być niewystarczającym dowodem dla urzędu i dlatego jak rekomenduję branie faktur.

Podsumowując, działalność bez rejestracji jest świetnym pomysłem na dorobienie sobie bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków, gromadzenia dokumentów czy płacenia składek ZUS. Pozostaje jedynie temat podatku, ale do niego wystarczy podejść w zeznaniu rocznym składanym za dany rok.

Zainteresowała Cię działalności bez rejestracji? Więcej informacji znajdziesz na stronie inFakt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: