Apple

Dopiero teraz można zacząć doceniać nowości w iOS8

Konrad Kozłowski
Dopiero teraz można zacząć doceniać nowości w iOS8
39

Od środowego wieczoru iOS8 jest już dostępy do pobrania dla użytkowników iPhone'ów, iPadów i iPoda touch. W chwili pojawienia się nowej wersji systemu oraz przez kolejne kilkanaście godzin w App Store pojawiło się sporo oczekiwanych uaktualnień dla aplikacji, które wykorzystują nowości w iOS8. Wś...

Od środowego wieczoru iOS8 jest już dostępy do pobrania dla użytkowników iPhone'ów, iPadów i iPoda touch. W chwili pojawienia się nowej wersji systemu oraz przez kolejne kilkanaście godzin w App Store pojawiło się sporo oczekiwanych uaktualnień dla aplikacji, które wykorzystują nowości w iOS8.

Wśród tych, którzy zdążyli z aktualizacją swojej aplikacji było sporo najpopularniejszych autorów. Niestety są też tacy, którzy pojawienie się nowości zapowiedzieli na najbliższe tygodnie i do tego grona należy między innymi Facebook. Wielka szkoda, bo liczyłem że już od środy lub czwartku będę mógł skorzystać z interaktywnych powiadomień na przykład w Messengerze szybko odpisując na otrzymane wiadomości. Musimy uzbroić się w cierpliwość, a w międzyczasie wypróbować można inne aplikacje.

Drugi z najpopularniejszych serwisów społecznościowych udostepnił aktualizację przed kilkoma godzinami. Twitter, bo o nim mowa, oferuje nam teraz odświeżony wygląd profili użytkowników oraz interaktywne powiadomienia. Obsługiwane są oczywiście odpowiedzi, retweety, oznaczanie jako ulubione.

Nowa funkcja pozwalająca na łatwiejszą wymianę danych pomiędzy aplikacjami jest już wspierana przez Pocket, Instapaper i Evernote oraz OneNote. Do tych usług możemy "wysłać" obrazek, tekst czy link korzystając z innej aplikacji, np. przeglądając stronę w Safari wystarczy kliknąć na ikonkę udostępniania i wybrać ikonę Pocket. Z każdą ze wspomnianych aplikacji scenariusz wymiany danych wygląda tak samo.

Dropbox i Quip również przygotowały się na premierę iOS8 i to właśnie one robią największe wrażenie. Dropbox jako jeden z pierwszych wśród usług dysku w chmurze pozwala na otwarcie pliku znajdującego się na naszym koncie w innej aplikacji (która również musi wspierać tę funkcję, np. Quip) lub wysłanie pliku na nasz dysk w chmurze z innej usługi (Quip, Box czy iCloud Drive).

Oczywiście nie należy zapomnieć o widżetach dostępnych w centrum powiadomień. Tam zagościć już mogą takie aplikcje jak pogoda od Yahoo, Evernote, Instapaper, Wunderlist czy kalendarz Calendars 5. Każda z nich oferuje specyficzne dla aplikacji funkcje. Evernote pozwala szybko rozpocząć tworzenie nowej notatki wybranego typu, zaś Wunderlist i Kalendarz prezentują zaplanowane na dziś przypomnienia i wydarzenia.

Powyższe funkcje mogą nie robić wrażenia na użytkownikach urządzeń z Androidem, bo ci z podobnych opcji korzystają już od dłuższego czasu. Wielokrotnie zdarzało mi się sięgnąć po smartfona z Androidem zamiast po iPhone'a, bo doskonale zdawałem sobie sprawę, że wykonanie kilku konkretnych czynności będzie znacznie szybsze i łatwiejsze, dzięki mniej ograniczonemu wachlarzowi funkcji Androida. Dziś iPhone, iPad i iPod touch stają się ciekawą alternatywną dla użytkowników Androida, a dla posiadaczy iUrządzeń jest to faktycznie spora zmiana, na plus oczywiście, do której trzeba się jednak przyzwyczaić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhoneipod touchiPadiOS8