Felietony

Dodatek do Chrome pozwoli zabrać twoje kontakty z Facebooka

Grzegorz Marczak
Dodatek do Chrome pozwoli zabrać twoje kontakty z Facebooka
10

Jak wszyscy zapewne wiecie Facebook nie pozwala nam na jakąkolwiek formę eksportowania listy naszych znajomych do innych serwisów. Jest to jedna z informacji, którymi nie chce się dzielić twierdząc że tak naprawdę nie jest do końca jasne do kogo należą te dane. Można się z takim stanowiskiem oczywiś...

Jak wszyscy zapewne wiecie Facebook nie pozwala nam na jakąkolwiek formę eksportowania listy naszych znajomych do innych serwisów. Jest to jedna z informacji, którymi nie chce się dzielić twierdząc że tak naprawdę nie jest do końca jasne do kogo należą te dane. Można się z takim stanowiskiem oczywiście dyskutować ponieważ dane, którymi chcieli podzielić się z nami nasi znajomi z Facebook teoretycznie są nasze.

W każdym razie ci którzy za wszelką cenę chcę wyciągnąć od Facebook dane swoich znajomych mogą to zrobić na przykład przy użyciu ciekawego dodatku do przeglądarki Chrome. Rozszerzenie nazywa się Facebook Friend Exporter i przy odrobinie cierpliwości wyciągnie z FB naszych znajomych oraz takie informacje o nich jak : imię i nazwisko, email, numer telefonu, strona internetowa i nick.

Jak to działa? Brutalnie prosto. Po instalacji rozszerzenia na Facebooku pojawia nam się nowe menu "Export Friends". Po kliknięciu mamy krótką informacje o tym co się będzie działo i przy okazji w nowym oknie otwiera się nasza lista znajomych z FB. Następnie uruchamiając proces eksportu danych widzimy jak w zakładce z naszymi znajomymi otwierany jest profil każdego z nich po to aby zaczytać potrzebne dane.Widząc prędkość tego rodzaju eksportu mogę śmiało polecić aby przy większej liczbie znajomych operację tę przeprowadzić tuż przed zaśnięciem i zostawić działający komputer na noc. Musimy też się liczyć z tym, że proces będzie co jakiś czas przerywany (później następuje wznowienie) ponieważ Facebook pilnuje skryptów które dotykają profilu użytkowników. Jeśli w ciągu godziny zostaną ściągnięte informacje o ponad 60 osobach to FB zamiast tekstu w adresie email wyświetla obrazek.

Co można zrobić z danymi pobranymi z FB? Po zakończeniu pobierania informacji do wyboru będziemy mieli możliwość dodania naszych znajomych do Gmail lub też zachowania danych w pliku CSV). Polecam tę drugą opcję ponieważ dodanie szczególnie tym którzy mają sporo znajomych i wciągnięcie ich do poczty może zrobić tylko jeszcze większy bałagan.

Ps. Jeszce jedna ważna informacja - po instalacji rozszerzenia nie działało mi ono na Facebooku w języku polskim. Trzeba więc zmienić w ustawieniach naszego profilu język na angielski

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookChrome