Pomysł

Do ochrony kart płatniczych kup specjalne spodnie

Maciej Sikorski
Do ochrony kart płatniczych kup specjalne spodnie
15

Rozwój technologiczny trwa w najlepsze, pojawia się coraz więcej produktów i usług, które ułatwiają nam życie (przynajmniej w teorii), zwolennicy szybkiego postępu mogą być zadowoleni. Nie ulega jednak wątpliwości, że wraz z nowymi osiągnięciami przybywa nowych zagrożenia. Z czasem pojawiają się odp...

Rozwój technologiczny trwa w najlepsze, pojawia się coraz więcej produktów i usług, które ułatwiają nam życie (przynajmniej w teorii), zwolennicy szybkiego postępu mogą być zadowoleni. Nie ulega jednak wątpliwości, że wraz z nowymi osiągnięciami przybywa nowych zagrożenia. Z czasem pojawiają się odpowiedzi na te zagrożenia, a przykładem spodnie firmy Betabrand. Tak, spodnie.

Temat (nie)bezpieczeństwa na polu nowych technologii podnoszony jest coraz częściej. Wynika to z kilku czynników: rośnie liczba zagrożeń, osób, które mogą zaszkodzić innym, ale też podnosi się poziom świadomości społeczeństwa – ludzie częściej pytają, czy to jest bezpieczne i to pozytywny znak. Nie przyjmują zmian cywilizacyjnych bezrefleksyjnie, zdają sobie sprawę z tego, iż nie istnieją rozwiązania idealne. Sporo można stracić portfel z "prawdziwymi" pieniędzmi, to można też pozbyć się w niekontrolowany sposób tych elektronicznych, trzymanych na koncie.

Wraz z rozpowszechnianiem się płatności bezdotykowych, pojawiły się narzędzia i sposoby do okradania ludzi bez ich wiedzy. Wystarczy przyłożyć odpowiedni czytnik np. do karty płatniczej i złodziej zdobywa interesujące go dane. Podobnie może być z dokumentami nowego typu, np. paszportem biometrycznym. Człowiek zostaje okradziony i nie ma pojęcia kiedy i w jaki sposób doszło do wycieku danych. Nie można się ochronić przed takim atakiem? Można – w sprzedaży dostępne są portfele czy etui na karty zbliżeniowe. Wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a powinien podnieść bezpieczeństwo.

Nowy biznes, tworzenie produktów utrudniających/uniemożliwiających kradzież z kart zbliżeniowych nie ogranicza się do galanterii – powstają też ubrania tego typu. Za ich opracowanie zabrała się np. firma Betabrand, która współpracowała przy tym projekcie z korporacją Symantec. Powstały spodnie i bluza chroniące zawartość portfela przed sczytywaniem danych. Spodnie można kupić za około 150 dolarów. W podobnej cenie ma być sprzedawana bluza/marynarka, jeśli znajdą się chętni. Warto podkreślić, że firma sprzedaje produkty w ciekawy sposób, korzysta w pewnym stopniu z mechanizmów crowdfundingu – wykona te towary, na które będzie popyt. Na spodnie jest i to całkiem spory.

Nie wiem, czy jest sens kupować spodnie ze specjalnymi kieszeniami chroniącymi przed elektroniczną kradzieżą, jeśli można kupić odpowiedni portfel/etui. Zakładam jedna, że ktoś nie przepada za portfelami albo ma ulubiony, który nie zapewnia ochrony. Skoro są chętni, to nie ma się nad czym zastanawiać. Jednocześnie należy podkreślić to, oczy m pisałem przy okazji walki z dronami: pojawienie się tych urządzeń napędza rynek w różnych kierunkach. Dostarczenie na rynek kart bezdotykowych dział podobnie: pojawią się firmy, które na tym zarobią i wcale nie muszą być związane z sektorem bankowym, czy branżą nowych technologii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu