Felietony

"Do gazu z tą k...ą szmatą" - "normalna" młodzież reaguje na pobicie w Gdańsku

Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

68

Kamil na oko ma z 12-13 lat, jest jedną z osób wzburzonych ostatnimi wydarzeniami w Gdańsku, gdzie kilka gimnazjalistek znęcało się i biło dziewczynę. Kamil dołączył więc do grona atakujących profil agresorek na Facebooku, dopisał swoje "zdechnij ty szmato". Jest też Karolina - na oko ma z 10 lat. Wygląda na miłą i grzeczną uczennicę. Wzburzona pisze na FB - "patolu, oby ci ryj k...o obili tak samo".

Tak mniej więcej wygląda większość komentarzy pod profilami dwóch dziewczyn, które w Gdańsku katowały przed szkołą koleżankę. Młodzież i dzieci (trudno 10-latków nazwać młodzieżą) nie oszczędzają się. Życzenia śmierci sypią się na prawo i lewo. Dzieci nie ukrywają tego, kto pisze - każdy z własnego profilu na FB. Można więc zajrzeć i zobaczyć do jakiej szkoły chodzą, niektóre nawet mają oznaczonych rodziców. Pytanie tylko, czy ich rodzice widzą co wyprawiają ich pociechy w sieci?

Doskonale rozumiem, że gdańska patologia pokazana na filmie może zagotować krew nie tylko u dorosłego. Jednak reakcje młodych ludzi pokazują, że niedaleko im do krytykowanej patologii. Fala nienawiści, jaka się wylała, może zawstydzić nawet zaprawionego dorosłego, który nie oszczędza w inwektywach.

Dzieci i młodzież wyzywające otwarcie na Facebooku od "szmat i k..." życzące komuś aby "zdechł", to nie jest normalna sytuacja. Nie jest normalną sytuacją, kiedy na oczach innych jest katowana dziewczyna i nikt nic nie robi. Nie ma nikogo dorosłego, który może zainterweniować.

Kiedyś też tak było...

W komentarzach czytałem, że media robią szum, bo przecież kiedyś też się prali po pyskach równo. To prawda, ale nikt nie odważył się robić tego w taki sposób i tak ostentacyjnie. Ludzie lali się po pyskach po szkole, ale były to bójki jeden na jednego - przeważnie niegroźne, ponieważ w szkole podstawowej czy liceum nikt raczej boksu zawodowo nie uprawiał. To, co natomiast widzimy na filmie jest sadyzmem i znęcaniem się nad leżącą. Tam nie ma przypadkowych ciosów. Widać, że napastniczki robią to nie pierwszy raz. Nikt się też nie krępuje i specjalnie nie chowa. Do tego wielu ma ubaw z całej sytuacji. Nie znalazł się nikt, kto by tę sytuację przerwał - to jest chyba nawet bardziej przerażające.

Rodzice nie znają

Warto, aby rodzice wreszcie zajrzeli na Facebooka, Youtube czy Instagram i sprawdzili, co robią ich dzieci. Mówię tutaj o tej młodzieży, która teraz całą sytuację komentuje, ale też o samych napastniczkach. Kiedy 13-letnie dziewczynki, wymalowane jak dorosłe, wypinają na zdjęciach pośladki, a chłopcy w obcesowy sposób to komentują, zachęcając aby pokazały więcej, jest to dobry moment aby włączyli się rodzice. Kiedy widzimy, że nasze dzieci zupełnie inaczej zachowują się w domu i w internecie, to dobry czas na rozmowę. Kiedy nasze ukochane dziecko, które ma dobre oceny w podstawówce, na Facebooku życzy komuś, aby "zdechła szmata jeba...", warto interweniować.

Ułomność

Niestety żyjemy w czasach, w których rodzic nie radzący sobie z mediami społecznościowymi i generalnie internetem, staje się rodzicem ułomnym. Nie chodzi tylko o kontrolę nad dziećmi, ale też o zrozumienie ich świata, ich otoczenia i sytuacji w jakiej często się ich potomni znajdują. Rodzic nieświadomy tego, jak dziś funkcjonuje młody człowiek w świecie realnym i wirtualnym, może mieć olbrzymi problem w kontaktach z dzieckiem. Mam nadzieję, że sytuacja ta będzie powoli zanikać wraz z zmianami pokoleniowymi. Na dziś jednak, wielu rodziców jest odizolowanych od swoich dzieci poprzez ścianę, jaką stanowi internet i media społecznościowe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu