Wykres zamieszczony obok pokazuje jasno i precyzyjnie dlaczego Google musi szukać nowych kierunków rozwoju (urządzenia mobilne, systemy operacyjne, I...
Wykres zamieszczony obok pokazuje jasno i precyzyjnie dlaczego Google musi szukać nowych kierunków rozwoju (urządzenia mobilne, systemy operacyjne, ISP itp.). Jedna noga jaką jest reklama w wyszukiwarce na razie jest bardzo stabilna i zapewnia firmie bardzo wysoki poziom "życia" - jednak myśląc o dalszym rozwoju trzeba szukać nowych kierunków.
Google z internetu wyciska już tak dużo, że może okazać się iż gwałtownych skoków dochodów w tym obszarze już nie będzie. Z drugie strony mając taką strukturę przychodów każdy spadek udziału w wyszukiwaniu w internecie jest bardzo bolesny.
Oczywiście każdy chciałby być w takiej sytuacji finansowej jak Google - warto jednak pamiętać, że akcjonariusze wymagają od firmy wzrostów. Niezależnie od obecnego poziomu zysków chcą widzieć tylko zielone rosnące słupki. A jak to zrobi firma to już tylko i wyłącznie zmartwienie zarządu.
Google zrobiło już pierwsze kroki w kierunku rozwinięcia innych gałęzi swojego biznesu - mamy Nexusa czyli pierwszy telefon firmowany przez Google, mamy Androida i zapowiadanego ChromeOS. Wydaje mi się, że Nexus jest właśnie testem jaki przeprowadza Google odnośnie zdolności firmy do wyjścia poza internet. Jeśli test ten zakończy się sukcesem (który w mojej opinii wcale nie musi oznaczać dobrych wyników finansowych na sprzedaży) to nie wykluczone jest że niedługo zobaczymy tablety i netbooki firmowane przez Google.
Co jeszcze? Pisałem ostatnio, że Google przeprowadza testy bardzo szybkich łączy światłowodowych dostarczanych do prywatnych domów. To może być kolejny kierunek rozwoju - dostarczanie internetu w raz z kompletem usług takim jak VOIP, media streaming, video konferencje czy nawet gry na żądanie (pomysł, któremu osobiście bardzo kibicuję).
Bycie dostawcą internetu i usługi internetowych może wydawać się dziwnym pomysłem w tych czasach. Kiedy jednak popatrzymy na wyniki badań, które pokazują że 1/3 mieszkańców US czyli 80 milionów ludzi nadal nie korzysta z szybkiego internetu w domu to wszystko zaczyna nabierać sensu.
Bardzo ciekawy jestem jak taki wykres z źródłami dochodów Google będzie wyglądał za 10-20 lat.
Wykres pochodzi z businessinsider.com
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu